معزی، محمدکاظم

  از ویکی‌نور
  معزی، محمدکاظم
  نام معزی، محمدکاظم
  نام‌های دیگر آیت‌الله محمدکاظم معزی
  نام پدر محمدرضا معزی دزفولی
  متولد 1298ش
  محل تولد دزفول
  رحلت 1348ش-شیخان قم
  اساتید شیخ عبدالکریم حائری یزدی

  آيت‌الله بروجردى

  برخی آثار القرآن الكريم (ترجمه معزی)
  کد مؤلف AUTHORCODE02858AUTHORCODE

  محمدكاظم معزی (1298-1348ش)، قرآن شناس معاصر، صاحب آثار عدیده قرآنی، از شاگردان آيت‌الله بروجردى و شیخ عبدالکریم حائری یزدی

  ولادت

  او فرزند شيخ محمد فرزند آیت‌الله حاج شيخ محمدرضا معزی دزفولی (1273 - 1352ق)، فقيه نامى، از اولاد معزالدين، عالم معروف دوران صفويه، در سال 1298ش در دزفول به دنيا آمد.

  تحصیلات

  تحصيلات را از مكتب‌خانه شروع كرد، در ادامه در خدمت جدش حاج شيخ محمدرضا تحصيلات را پى‌گرفت و تحت توجه و علاقه خاص او مدارج علمى را به طور مضاعف طى كرد. استادانش در دزفول، جد مادرى‌اش آقا شيخ محمدباقر و عموزاده‌اش آقا ميرزا محمدعلى بود و بعد از عزيمت به قم، چند سالى در درس آيت‌الله بروجردى و شیخ عبدالکریم حائری یزدی شركت كردند تا مراتب اجتهاد را طى كردند.

  حاج شیخ محمدکاظم معزی، در دو عرصه حوزه و دانشگاه تحصیل کرد و در هر دو عرصه، از چهره‌های ممتاز شناخته شد. وی در سال 1317ش به تهران رفت و در آزمون دانشگاه معقول دوره عالی شرکت و قبول شد و وارد دانشگاه گردید و با جد و جهد و تلاش علمی، موفق به اخذ دکترای معقول و منقول گردید، در حقیقت می‌توان وی را جامع علوم معقول و منقول و به عبارتی دیگر تحصیلات حوزوی و دانشگاهی دانست.

  وی در سال 1331ش، وارد دانشکده معقول شد و در سال 1333 شمسی از رشته منقول دانشگاه تهران با کسب رتبه اول فارغ‌التحصیل گردید. مرحوم معزی در شمار نخستین فارغ التحصیلان دکتری دانشکده الهیات دانشگاه تهران به شمار می‌رفت.

  مرحوم معزی سالیان متمادی در حوزه‌های علمیه به تدریس اشتغال داشت و از آیت‌الله‌ بروجردی نیز اجازه اجتهاد دریافت نمود. او به دو زبان عربی و انگلیسی نیز آشنایی کامل داشت. وی هم‌چنین در در دانشكده الهيات دانشگاه تهران کرسی تدریس داشت و تا درجه دانشیاری پیش رفت. نیز در برخی از حوزه‌های تهران؛ همانند مدرسه علمیه مروی و بعضی از مدارس دیگر به تدریس فقه و اصول و ادبیات پرداخت.  

  وفات

  او در سال 1348ش در تهران وفات يافت و در مقبره شيخان قم مدفون گرديد.

  آثار

  1. ترجمه قرآن مجيد به فارسى
  2. کشف الآیات القرآن
  3. پیشوای شهیدان (ترجمه کتاب ابوالشهداء عباس محمود عقّاد دانشمند اهل سنّت مصری)
  4. تعریب کتاب خطی و ارزشمند تشریح و محاکمه در تاریخ آل محمد(ص)
  5. ترجمه کتاب المهدی(عج) اثر خطی آیت‌الله سید صدرالدین صدر

  منابع مقاله

  1. پايگاه اطلاع‌رسانى راسخون.
  2. پایگاه اطلاع رسانی حوزه
  3. خبرگزاری فارس

  وابسته‌ها