معرفی اماکن مکه مکرمه

  از ویکی‌نور
  معرفی اماکن مکه مکرمه
  معرفی اماکن مکه مکرمه
  پدیدآورانحمو، محمود محمد (نويسنده) حسینی فاضل، مرتضی (مترجم)
  عنوان‌های دیگرترجمه مکه المکرمه، تاریخ و معالم ** مکه المکرمه، تاریخ و معالم. فارسی
  ناشرمشعر
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1391ش
  چاپ1
  شابک978-964-5540-380-3
  موضوعزیارتگاه‌های اسلامی - عربستان سعودی - مکه - تاریخ - مکه - مکه - تاریخ
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  م7 ح88041 248 DS
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  معرفی اماکن مکه مکرمه، ترجمه سید مرتضی حسینی فاضل، از کتاب «مكة المكرمة، تاريخ و معالم»، تألیف نویسنده معاصر محمود محمد حمو است. مترجم، کتاب را به‌صورت گزیده با عبارت‌های کوتاه و روان ترجمه کرده است.

  این کتاب، خواننده را با سرزمین مبارک مکه آشنا می‌کند... و وی تاریخ مکه را از روزگار شکل‌گیری تا به امروز مرور می‌نماید و از جنبه‌های عمرانی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن آگاه می‌شود. از دیگر سو، می‌تواند تصویر درست و حقیقی از گذشته و حال این شهر داشته باشد[۱].

  مباحث کتاب با ذکر موقعیت مکه آغاز شده است. پس از آن از آب‌وهوای گرم و سوزان مکه سخن رفته است و دلیل گرم بودن هوای مکه، دور بودن آن از حوزه‌های بزرگ آبی و حرکت کند هوا به دلیل کوه‌های سروات است که شهر را احاطه کرده است[۲].

  خانه خدا به دستور حضرت ابراهیم(ع) در مکه بنا می‌شود و حضرت اسماعیل(ع) و پس از وی فرزندانش متولی خانه خدا می‌شوند[۳]. پس از ایشان تولیت این حرم به دست قبیله خزاعه می‌افتد؛ تا اینکه قصی بن کلاب جد چهارم رسول خدا(ص) پرده‌دار خانه خدا و حاکم مکه می‌شود؛ تا اینکه نوبت به عبدالمطلب می‌رسد. وی پیمان حلف الفضول را بنیان نهاد که منشور یاری رساندن به ستم‌دیدگان و دعوت به دادگستری بود. در دوران وی دو رویداد شکست ابرهه و ولادت پیامبر(ص) در مکه رخ داد[۴].

  در ادامه مباحث کتاب، موضوع مبعث پیامبر(ص)، محاصره شعب ابی‌طالب، مهاجرت به یثرب و دیگر حوادث تاریخ اسلام مرتبط با مکه به‌اختصار مطرح شده است[۵].

  نویسنده، نه فضیلت برای مکه ذکر کرده که وجود بیت‌الله الحرام و حرم امن الهی در آن، مهم‌ترین آنهاست[۶].

  ارائه تصویری از کعبه با معرفی فضای خارجی و داخلی آن و ذکر اسامی رکن، مقام، شاذروان و... و نیز ذکر تاریخچه تجدید بنای آن در ادوار مختلف، از دیگر مباحث مطرح‌شده در کتاب است[۷].

  معرفی مسجدالحرام، مشاعر مقدس مکه (منا، جمرات، مزدلفه، عرفات و...)، معرفی هفده میراث تاریخی و جغرافیایی مکه (مسجد تنعیم، مسجد جعرانه، کوه ثور و...) و معرفی کتابخانه‌های این شهر، کارخانه تولید پرده مکه، آموزش و بهداشت، از جمله مباحث پایانی کتاب است.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص13
  2. ر.ک: متن کتاب، ص15-16
  3. ر.ک: همان، ص17
  4. ر.ک: همان، ص18-19
  5. ر.ک: همان، ص20-25
  6. ر.ک: همان، ص26-29
  7. ر.ک: همان، ص35-54

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها