معارج نهج‌البلاغة (تحقیق طیب)

  از ویکی‌نور
  معارج نهج البلاغة لعلي بن زيد البيهقي الأنصاري
  معارج نهج‌البلاغة (تحقیق طیب)
  پدیدآورانامام علی علیه‌السلام (نویسنده)

  شریف‌الرضی، محمد بن حسین (گردآورنده) طيب، اسعد محمد (محقق)

  دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم. پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي. مرکز احياي آثار اسلامي (محقق)
  ناشربوستان کتاب قم (انتشارات دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم)
  مکان نشرايران - قم
  سال نشر1422ق.
  چاپيکم
  شابک964-371-067-x
  موضوععلي بن ابي طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. نهج‌البلاغه - نقد و تفسير

  علي بن ابي طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - خطبه‎‌‌ها علي بن ابي طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - نامه‎‌‌ها

  علي بن ابي طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. - کلمات قصار
  زبانعربي
  تعداد جلد2ج. در يک مجلد
  کد کنگره
  ‏‎‏ب‎‏9‎‏م‎‏6‎‏ ‎‏1380 / 38/02 BP

  معارج نهج‌البلاغة تألیف على بن زید البیهقى فرید خراسانى کتاب، اولین شرح نهج‌البلاغه است و شارح آن، از شعرا و علمای قرن ششم هجری و صاحب ده‌ها تألیف است. وی، با آشنایی با نهج‌البلاغه، اقدام به شرح آن کرده و این اثر، برای اولین بار، از لابه لای کتاب‌های خطی، تحقیق و احیا شده است.

  شرح وی، که خود آن را در دو جلد نوشته، مختصر و به صورت ذکر فراز کوتاهی از نهج‌البلاغه و سپس تفسیر و تبیین آن است، و بیشتر ناظر بر شرح الفاظ و توجه به نکات صرفی است. بخش‌هایی از خطبه‌ها و نامه‌ها و وصایا که نویسنده آنها را نیاز به شرح ندیده، از آنها صرف نظر کرده و تنها بخش‌های مشکل و نیازمند تفسیر را، شرح کرده است. او در تاریخ سیزدهم جمادی الاولی ۵۵۲ هجری از کتابت آن فراغت یافته است.

  مصححان کتاب، بدون دخل و تصرف در متن، آن را احیا و اختلاف کلمات در نسخه‌های موجود را نیز، در پاورقی بیان و مأخذ آیات ذکر شده در شرح و نیز برخی منابع دیگر را ذکر کرده‌اند. کتاب یازده فهرست فنی دارد: فهرست آیات، احادیث، امثال اشعار، اسامی معصومان، اعلام، اقوام، اماکن، کتاب‌ها، مصادر تحقیق و موضوعات. [۱]


  پانويس

  1. ر.ک: معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، ص331-332


  منابع مقاله

  معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، کتاب‌شناسی توصیفی اهل‌بیت علیهم‌السلام، قم، مرکز چاپ و نشر مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، چاپ اول، 1383ش.

  وابسته‌ها