مستند الشيعة في أحكام الشريعة

  از ویکی‌نور
  مستند الشیعه فی احکام الشریعه
  مستند الشيعة في أحكام الشريعة
  پدیدآورانمؤسسة آل‌ البيت عليهم‌السلام لاحياء التراث (محقق) نراقی، احمد بن محمدمهدی (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرمستند الشیعه
  ناشرمؤسسة آل البیت علیهم‌السلام لإحیاء التراث
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1415 ق
  چاپ1
  موضوعفقه جعفری - قرن 13ق.
  زبانعربی
  تعداد جلد20
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏183‎‏/‎‏3‎‏ ‎‏/‎‏ن‎‏4‎‏م‎‏5‎‏9
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  مستند الشیعة فی أحکام الشریعة تألیف احمد بن محمد مهدى بن ابوذر نراقى کاشانى، معروف به فاضل نراقى(م 1245 ق) یک دوره فقه استدلالى مبسوط از کتاب الطهارة تا آخر کتاب الارث مى‌باشد.

  این کتاب از نظر زیادى فروعات فقهى، جامعیت اقوال و نظریات، ایجاز و اختصار در عبارتها، طرح مهمترین مسائل و کاملترین دلائل و ترک مسائل غیر مهم و فروع نادر و قیاسهاى ضعیف، دقت بلیغ و اسلوب جدید در نوع خود کم‌نظیر است تا جایى که بخصوص در مورد کتاب قضاء آن مشهور است که کتابى نظیر آن نوشته نشده است.

  از نظر علم اصول فقه نیز طرح نظریات جدید اصولى در مباحثى مثل انقلاب نسبت، شهرت فتوایى، قاعده‌ى تسامح و تعارض اخبار موجب شده که این کتاب مورد توجه فقهاى عظام قرار گرفته و در کتب بزرگانى همچون سید محمد بحر العلوم در کتاب بلغة الفقیه، مرحوم نائینى در کتاب الصلاة، مرحوم سید محمد کاظم یزدى در کتاب‌هاى سؤال و جواب و دلیل الناسک، شیخ انصارى در کتاب‌هاى صوم، زکاة، خمس و المکاسب، مرحوم حکیم در مستمسک عروة الوثقى، صاحب جامع المدارک و تقریبا در تمام کتب فقهى متأخرین به نظریات فقهى و اصولى وى توجه و استناد شده است.

  در چاپ کتاب از 8 نسخه‌ى خطى و دو نسخه‌ى چاپ سنگى استفاده شده است که سه نسخه‌ى خطى از کتابخانه‌ى ملک با شماره‌هاى 1317، 2240 و 1437، سه نسخه‌ى خطى از کتابخانه‌ى مدرسه‌ى شهید مطهرى (سپهسالار) با شماره‌هاى 2231، 22 و 2330، نسخه‌ى کتابخانه‌ى غرب در همدان و نسخه‌ى کتابخانه‌ى آیت‌الله مرعشى با شماره 5947 مى‌باشد. دو نسخه‌ى چاپ سنگى در سالهاى 1273، 1335 چاپ شده است.

  نسخه‌ى خطى که در چاپ کتاب به عنوان اصل مورد استفاده قرار گرفته است نسخه‌ى کتابخانه‌ى آیت‌الله مرعشى با شماره 5947 است که از کتاب المطاعم و المشارب تا آخر کتاب النکاح بوده و در سال 1242 نوشته شده است.

  جلد اول تا سوم کتاب موجود کتاب الطهارة، جلد چهارم تا هشتم کتاب الصلاة، جلد نهم کتاب الزکاة، جلد دهم کتاب خمس و صوم، جلد یازدهم تا سیزدهم کتاب حج، جلد چهاردهم کتاب مکاسب، جلد پانزدهم کتاب المطاعم و المشارب، جلد شانزدهم کتاب النکاح، جلد هفدهم کتاب القضاء و الشهادات، جلد هیجدهم کتاب الشهادات و جلد نوزدهم کتاب الفرائض و المواریث مى‌باشد.

  در چاپ کتاب موجود از سه گروه مقابله، استخراج منابع و تقویم نص استفاده شده که مقایسه و مقابله‌ى نسخه‌هاى خطى، و به دست آوردن مآخذ و منابع روایات اهل تسنن و تشیع و تصحیح غلطهاى نوشتارى را انجام داده‌اند.