مراتب الإجماع في العبادات والمعاملات والاعتقادات

  از ویکی‌نور
  مراتب الإجماع في العبادات والمعاملات والاعتقادات
  مراتب الإجماع في العبادات والمعاملات والاعتقادات
  پدیدآورانابن حزم، علی بن احمد (نويسنده)

  اس‍ب‍ر، ح‍س‍ن‌ اح‍م‍د (گردآورنده)

  ابن تیمیه، احمد بن عبدالحلیم (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرنقد مراتب الإجماع
  ناشردار ابن حزم
  مکان نشرلبنان - بیروت
  سال نشر1419ق - 1998م
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /الف۲م۴ 161/4 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  مراتب الاجماع فی العبادات و المعاملات و الاعتقادات تألیف ابومحمد بن حزم (384-456ق) مشتمل بر مباحث و مراتب اجماع امت از دیدگاه اهل‌سنت است. این کتاب با مقدمه و تحقیق کتاب به قلم حسن احمد اسبر (معاصر) منتشر شده است. «نقد مراتب الاجماع» به قلم ابن تیمیه (متوفی 728ق) نیز در بخش دوم کتاب ارائه شده است.

  نویسنده مقدمه را با این عبارت آغاز می‌کند: «سپاس خدای را که اجماع این امت را از قواعد دین قرار داد» و سپس به روایت نبوی: «لا تجمع امتی علی ضلالة» می‌کند. در ادامه چنین استدلال می‌کند آنچه مسلمین بر آن اجماع کنند امری یقینی و قطعی است که مخالفت با آن جایز نیست. پیشوایان و علمای دین در مباحث گوناگون و از زوایای متعددی درباره این مسئله سخن گفته‌اند. هیچ کتاب اصولی نیست که از اجماع سخن نگفته باشد.[۱]

  ابن حزم موضوع اجماع را به ترتیب رایج در کتب فقهی مورد بررسی قرار داده است. مباحث پس از مقدمه مؤلف با کتاب طهارت آغاز و با کتاب عتق و بابی در کافر بودن کسانی که نظر مخالف اجماع دارند، به پایان رسیده است.

  وی بسیاری از موضوعاتی که اجماعی دانسته شده را اموری «متفق علیه» می‌داند و بدین جهت كتاب خويش را با عبارت زير به‌ پايان‌ مى‏رساند: «جمهور علماى حديث كه‌ پيشوايان‌ ما‌ هستند، اتفاق‌نظرهاى‌ ديگرى‌ نيز دارند كه ما‌ در‌ اينجا ذكر نكرديم؛ زيرا آن‌ها اجماع بر تفسيق مخالفان آن آرا نكردند، چه رسد‌ به‌ تكفير ايشان. همچنان كه آنان در تكفير‌ مخالفان‌ آراى گفته‌ شده‌ در‌ اين اجماعات هيچ اختلافى‌ با هم ندارند و خواننده بايد از سخن ما دريابد كه بين دو عبارت «لم يجمعوا» و «لم‌ يتفقوا‌» تفاوت بسيار است».[۲]

  تقی‌الدین احمد بن تیمیه در بخشی از کتابش «المصنف فی مسائل الاجماع» در سخن از اجماعات، عبارات کتاب «مراتب الاجماع» ابن حزم را نیز به شیوه «قال – قلت» نقد کرده است. انتقادات ابن تیمیه به همراه شرح‌حال او در بخش دوم کتاب ارائه شده است.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص5
  2. ر.ک: زهری، خالد، ص112؛ متن کتاب، ص274

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. زهری، خالد؛ «گفتمان اجماع و تقریب بین مذاهب اسلامی»، اندیشه تقریب، زمستان 1386، شماره 13، ص 101 تا 120.


  وابسته‌ها