مختصر فتح رب الأرباب بما أهمل في لب اللباب من واجب الأنساب

  از ویکی‌نور
  مختصر فتح رب الأرباب بما أهمل في لب اللباب من واجب الأنساب
  مختصر فتح رب الأرباب بما أهمل في لب اللباب من واجب الأنساب
  پدیدآورانرضوان مدنی، عباس بن محمد (نويسنده)
  ناشراندیشه نو
  مکان نشرمصر
  سال نشر1345ق - 1926م
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  CS ‎‌1549/5‎/‎ ‌س‎‌9‎‌ل‎‌2
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  مختصر فتح رب الأرباب بما أهمل في لب اللباب من واجب الأنساب، اثر عباس بن محمد بن احمد بن سید رضوان مدنی، ذیل و تکمیلی است بر کتاب «لب اللباب في تحرير الأنساب»، تألیف جلال‌الدین عبدالرحمن بن ابی‌بکر سیوطی شافعی (849-911ق)، که آن نیز خود اختصار کتاب «اللباب في تهذيب الأنساب» ابوالحسن علی بن محمد بن اثیر جوزی (متوفی 630ق) است. کتاب ابن اثیر نیز خود اختصار و تصحیح کتاب «الأنساب» ابوسعد عبدالکریم بن محمد بن منصور سمعانی (متوفی 562ق) می‌باشد.

  «الأنساب»، معروف‌ترین اثر سمعانی است که در آن، مباحث تفاسیر و علوم قرآنی، ادبی، عرفانی، تاریخی و... مطرح و ۳۳ تفسیر قرآن تا قرن ششم معرفی و بررسی شده است. «اللباب في التهذيب الأنساب»، بازنویسی استادانه‌ای است از کتاب «الأنساب» سمعانی که ابن‌ اثیر در آن کوشیده است آرای سمعانی را حتی در مواردی که دچار لغزش شده است‌، به‌دقت بیان کند، باوجود ‌این در برخی موارد، نوشته‌های او را پس از تأمل بسیار اصلاح کرده است‌. سیوطی کتاب «الأنساب» سمعانی و «اللباب في تهذيب الأنساب» ابن اثیر را تلخیص کرد و با برخی از اضافات که از کتاب‌هایی‌ چون ‌«معجم‌ البلدان» یاقوت حموی استخراج کرده بود، کتاب جدیدی را با عنوان «لب اللباب في تحرير الأنساب» پدید آورد ذيل لب اللباب في تحرير الأنساب.

  کتاب حاضر، که از جمله کتب لغت محسوب می‌شود نیز ذیلی است بر «لب اللباب في تحرير الأنساب» سیوطی که مشتمل است بر مطالب مفیدی که دانستن آن، برای فقیه و نسب‌شناس و سایر علما، به‌ویژه در شناخت شجرنامه و انساب شیوخ متأخر، لازم و ضروری است[۱].

  نویسنده در اثر حاضر، با بیانی شیوا و تحریر‌شده و به‌صورت مختصر، به‌گونه‌ای که برای تأمل‌کنندگان مفید ‌باشد، به شرح حال برخی از انساب پرداخته است[۲].

  انساب مذکور در کتاب، به‌ترتیب حروف الفبا آمده که از جمله آنها، می‌توان به «الخاخی» اشاره نمود که نسبی است منسوب به «خاخ»، شهری است بعد از ذی‌الحلیفه که بین آن و مدینه منوره یک برید فاصله است و «الخانقاهی» که منسوب است به «خانقاه»، قریه‌ای بین اسفراین و گرگان[۳]. الآجرومیه[۴]، البابلی[۵]، الجاری[۶] و الحاجی[۷] نیز از دیگر انساب معرفی‌شده می‌باشند.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص2
  2. ر.ک: همان، ص2-3
  3. ر.ک: متن کتاب، ص17
  4. ر.ک: همان، ص3
  5. ر.ک: همان، ص6
  6. ر.ک: همان، ص12
  7. ر.ک: همان، ص28

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. مقاله ذیل لب اللباب في تحریر الأنساب در پایگاه ویکی‌نور

  وابسته‌ها