قرة العينين برفع اليدين في الصلاة

  از ویکی‌نور
  قرة العینین برفع الیدین في الصلاة
  قرة العينين برفع اليدين في الصلاة
  پدیدآورانبخاری، محمد بن اسماعیل (نويسنده)

  شریف، احمد (محقق)

  وادعی، مقبل بن هادی (مصحح)
  سال نشر1404ق - 1983م
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  BP۱۸۶/۴/ب۳ر۷
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  قرة العينين برفع اليدين في الصلاة، نوشته محدث‌ نامدار قرن سوم هجری قمری، ابوعبدالله محمد بن اسماعیل جعفى، مشهور به بخارى (199-256ق)، مسئله فقهی بالا بردن دو دست در هنگام نماز (هنگام تکبیرةالاحرام، قبل و بعد از رکوع و بعد از دو سجده) را از نظر روایی بیان می‌کند. این کتاب با تصحیح احمد شریف و مراجعه اندیشور سلفی یمنی معاصر و مؤسس مؤسسه دارالحدیث صعده، مقبل بن هادی وادعی (حدود 1356-1422ق)، منتشر شده است.

  ارتباط با آثار دیگر

  • گفتنی است: کتابی دیگر به نام رفع اليدين في الصلاة از همین نویسنده، منتشر و قبلا معرفی شده است که از نظر موضوعی و روشی، با کتاب حاضر یکسان است، ولی از نظر تعداد روایات و صفحات و محتوای برخی از آن، تفاوت دارد:
  1. «قرة العينين برفع اليدين في الصلاة»، تعداد 118 روایت دارد و 79 صفحه.
  2. «رفع اليدين في الصلاة»، تعداد 198 روایت دارد و 189 صفحه.

  نام کتاب

  • برگردان اسم این اثر به زبان فارسی عبارت است از: «روشنی دو چشم با بالا بردن دو دست در هنگام نماز».

  هدف و روش

  • بخارى هرچند مقدمه روشی نیاورده و اهداف و چگونگی‌های نگارش اثر حاضر را از دیدگاه خودش پنهان گذارده، ولی در مقدمه محتوایی و ذیل عنوان «الردّ علی من أنكر رفع الأيدي في الصلاة عند الركوع و إذا رفع رأسه من الركوع»، بر اسوه بودن پیامبر(ص) و پیروی از سیره و سخن او تأکید کرده است[۱].

  ساختار و محتوا

  • بخارى در این اثر، احادیثی با سند در موضوع بالا بردن دستان در نماز مطرح کرده، ولی هیچ توضیحی درباره آن جز در چند مورد محدود نیفزوده است[۲].

  نمونه مباحث

  • بخارى با سند از امام علی(ع) نقل کرده است: «إنّ رسولَ‌الله(ص) كان إذا قام إلی الصلاة المكتوبة كبر و رفع يديه حذو منكبيه و إذا أراد أن يركع و يصنعه إذا رفع رأسه من الركوع و...»[۳]؛ یعنی: فرستاده خدا(ص) وقتی می‌خواست نماز واجبش را به‌جا آورد، تکبیر می‌گفت و دو دستش را تا شانه‌هایش بالا می‌برد و همچنین آنگاه که می‌خواست رکوع کند یا سرش را از رکوع بردارد و...

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه نویسنده، ص5-6
  2. برای آگاهی از موارد استثنایی، ر.ک: متن کتاب، ص18، 23، 25، 29، 55 و 70
  3. ر.ک: همان، ص13

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها