في ظلال شهر رمضان

  از ویکی‌نور
  في ظلال شهر رمضان
  في ظلال شهر رمضان
  پدیدآورانتاج‎ الدین، مهدی (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرمجموعة محاضرات بمناسبة ایام شهر رمضان المبارک مختومة بمصائب أهل البیت علیهم‌السلام
  ناشرالمکتبة الحيدرية
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1389ش - 1431ق
  چاپ2
  شابک964-7474-28-8
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ت2ف9 10/5 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  فی ضلال شهر رمضان‌المبارک نوشته شیخ مهدی تاج‌الدین کربلایی(معاصر)، مشتمل بر محتوای سخنرانی‌های مذهبی نویسنده در ماه مبارک رمضان است که به زبان عربی در یک جلد منتشر شده است.

  سی مجلس بر حسب مناسبات دینی و حوادث تاریخی که در این ماه بافضیلت واقع شده، مرتب شده است».[۱]

  نویسنده، این سخنرانی‌ها را برای سخنرانان –و به‌ویژه تازه‌کاران- نوشته است، تا اینکه مدد آن‌ها در انجام این مسئولیت مقدس در راه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر و دعوت مردم به خیر و هدایت و صلاح باشد؛ چراکه این مسئولیت عظیم و مهمی است که لازم است خطیب نهایت تلاشش را در راه ادای آن به بهترین شیوه بنماید.[۲]

  مجالس حاوی موضوعات و مطالب مختلف اما مرتبط با وقایع ماه مبارک رمضان است. اولین مجالس به اهمیت ماه رمضان و انقطاع الی الله در آن؛ خطبه نبی(ص) در استهلال ماه مبارک رمضان و دعا و ارتباطش با روزه اختصاص‌یافته است. سپس به هلاک چنگیزخان در چهارم ماه مبارک رمضان و تاج‌گذاری ولایتعهدی امام رضا(ع) در پنجم ماه رمضان پرداخته شده است.

  موضوع دو مجلس دیگر، نزول تورات بر موسی(ع) در روز ششم ماه رمضان و نزول انجیل در سیزدهم ماه رمضان است. وفات ابوطالب(ع)، یادبود وفات خدیجه کبری(س) و پس از آن ذکر منزلت زن در اسلام نیز از مجالس خواندنی است. ولادت امام حسن(ع) و واقعه صلح آن حضرت با معاویه و همچنین وقایع بدر، حفر خندق و جنگ احزاب نیز هر یک در مجالس دیگری مطرح شده است. مجالس شب‌های نوزدهم تا بیست ویکم به امیرالمؤمنین(ع) از ضربت خوردن تا شهادت آن حضرت و مسئله امامت ایشان اختصاص دارد. مباحث با شب قدر و نزول قرآن، موضوع امتحان و ابتلای انسان، وفات علامه محمدباقر مجلسی، وداع با ماه مبارک رمضان و ولادت امام مهدی(عج) ادامه یافته و با ذکر مقام حضرت فاطمه زهرا(س) و شهادت آن حضرت به پایان آمده است.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص5
  2. ر.ک: همان

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها