فهرست توصیفی دست‌نوشت‌های جغرافیای دوره اسلامی در کتابخانه‌های ایران و برخی کتابخانه‌های جهان

  از ویکی‌نور
  فهرست توصیفی دست‌نوشت‌های جغرافیای دوره اسلامی در کتابخانه‌های ایران و برخی کتابخانه‌های جهان
  فهرست توصیفی دست‌نوشت‌های جغرافیای دوره اسلامی در کتابخانه‌های ایران و برخی کتابخانه‌های جهان
  پدیدآورانبیگ‌باباپور، یوسف (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرمشتمل بر معرفی 1500نسخه خطی در جغرافیا
  ناشرسفیر اردهال ** منشور سمیر
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1393ش
  چاپ1
  شابک978-600-7509-33-3
  موضوعجغرافیای اسلامی - نسخ خهای خطی - فهرستها
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ج7ب9 6611 Z
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  فهرست توصیفی دست‌نوشت‌های جغرافیای دوره اسلامی در کتابخانه‌های ایران و برخی کتابخانه‌های جهان، مشتمل است بر معرفی 1500 نسخه خطی در موضوع جغرافیا که به اهتمام یوسف بیگ‌باباپور، منتشر شده است.

  اثر حاضر، دومین فهرست توصیفی علوم و فنون دوره اسلامی، پس از فهرست توصیفی دست‌نوشت‌های پزشکی است که منتشر شده است. این فهرست، مشتمل است بر معرفی 1500 نسخه خطی در 474 عنوان کتاب جغرافیایی به زبان‌های عربی، فارسی و ترکی، به‌همراه نمایه‌های دوگانه، شامل فهرست الفبایی مؤلفین و فهرست آثار جغرافیایی به‌ترتیب سال تألیف که در آخر نیز فهرستی از منابع و مآخذ مستقیم و غیر مستقیم که در تهیه این فهرست از آنها بهره برده شده، گنجانده شده است[۱].

  این فهرست، فعلا شامل معرفی کتب جغرافیایی تمدن اسلامی موجود در کتابخانه‌های ایران است که تا به حال فهرست شده و فهارسشان، منتشر شده است و نیز حدود 10 کشور مختلف نیز فهارسشان بررسی و بدان افزوده شده است[۲].

  ترتیب آثار، ابتدا به‌صورت الفبایی ذکر شده، سپس نام مؤلف (در صورتی که شناخته‌شده باشد) آورده شده؛ حتی‌الامکان تلفظ لاتین هریک ذیل آن آورده شده؛ بعد کتاب‌شناسی مشتمل بر سال تألیف، مهدی‌الیه، ابواب و فصول و ساختار کتاب از فهرست‌نویسان مختلف با ذکر منبع؛ در آخر بخش کتاب‌شناسی مراجع و منابع ذکر شده و در نهایت نیز نسخه‌شناسی با ارجاع به شماره نسخه و فهرست کتابخانه مورد نظر. این تقریبا ساختار واحدی است که در فهارس علوم و فنون سعی شده است رعایت شود[۳].

  به‌منظور آشنایی هرچه بیشتر با کتاب، به بخشی از این فهرست، اشاره می‌شود:

  «آتش‌فشانی کوه وزوو/ جغرافیا - فارسی Atasfesani-ye kuh-e vezuv

  کتاب‌شناسی: گویا ترجمه‌ای است از یکی از کتاب‌های اروپایی برای مدرسه دارالفنون. آغاز کتاب: بسمله. فصل اول در آتش‌فشانی کوه وزوو. کوهی است در جنوب و مغرب ایطالیا نزدیکی ناپل در شمال آن ایالت واقع است. انجام کتاب: و علت طبیعی آنها را هم نمی‌دانستند، حمل به این قسم خرافات کرده و معتقد شده بودند [دانشکده حقوق تهران 3]...»[۴].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص5
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: همان، ص5-6
  4. ر.ک: متن کتاب، ص9

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها