فلسفه وحی و نبوت

  از ویکی‌نور
  فلسفه وحی و نبوت
  فلسفه وحی و نبوت
  پدیدآورانمحمدی ری‌شهری، محمد (نويسنده)
  ناشرمؤسسه علمی فرهنگی دار الحديث. سازمان چاپ و نشر
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1390ش
  چاپ3
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /م3ف8 220/3 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  فلسفه وحی و نبوت، اثر محمدی ری‌شهری، با الهام از قرآن کریم، شامل یک سلسله مباحث تحلیلی است درباره فلسفه وحی و نبوت و اثبات این واقعیت که تنها راه نجات و تکامل انسان، «وحی» است.

  مطالب کتاب، در شش بخش، ارائه شده است. بخش اول، در یازده درس، به موضوع وحی و تکامل، اختصاص یافته است. نویسنده، معتقد است فلسفه انسان را باید در فلسفه جهان یافت و فلسفه وحی، فلسفه انسان است و فلسفه انسان، فلسفه جهان؛ لذا در فصل نخست، به فلسفه جهان پرداخته شده است[۱].

  پس از آنکه اثبات شود فلسفه آفرینش، تکامل است و بنابراین، جهان به‌طور طبیعی باید مسیری را طی کند تا به فلسفه خود برسد، بحث تکامل و راهنمای آن و پیام مطرح می‌شود؛ ازاین‌رو در درس دوم، موضوع تکامل و پیام، مطرح شده است[۲].

  نویسنده در فصل سوم، به دنبال یافتن این پرسش است که آیا اندیشه و علم، می‌تواند قانون تکامل انسان را کشف کند یا نه و اگر می‌تواند، در چه صورتی و با چه شرایطی؟ وی در این فصل، به تبیین این موضوع پرداخته است که اساس در قانون‌گذاری، خواست مردم باید باشد یا نیاز مردم[۳].

  پس از اثبات اینکه قانون‌گذار در صورتی می‌تواند پیام‌آور تکامل انسان باشد که اولا انسان را بشناسد، ثانیا اصول تکامل را درک کند و ثالثا، وارسته از هوس و ترس باشد، در درس چهارم، به بررسی این نکته پرداخته شده است که آیا واقعا امکان دارد این شرایط، برای انسان فراهم گردد یا خیر[۴].

  در درس پنجم، پس از اثبات اینکه اندیشه و علم، واجد هیچ یک از شرایط قانون‌گذاری نیست، بررسی گردیده است که به‌جز اندیشه و علم، چه چیز و یا چه کس دیگری می‌تواند شرایط قانون‌گذرای را داشته باشد[۵].

  در درس ششم، به فلسفه وحی پرداخته شده[۶] و در درس هفتم، به انتقادها پاسخ داده شده است[۷]. تفسیر تکامل، پیام تکامل و اصول آن و فلسفه نهایی بعثت، موضوع دیگر دروس این بخش است.

  در بخش دوم، به شناخت وحی پرداخته شده[۸] و در بخش سوم، به شناخت نبوت[۹]. ویژگی‌های پیامبران، تحلیلی از عصمت انبیا و وجوب ایمان به همه پیامبران، موضوع سایر بخش‌های کتاب است.

  پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص15
  2. ر.ک: همان، ص22
  3. ر.ک: همان، ص27
  4. ر.ک: همان، ص35
  5. ر.ک: همان، ص45
  6. ر.ک: همان، ص53
  7. ر.ک: همان، ص59
  8. ر.ک: همان، ص131
  9. ر.ک: همان، ص157

  منابع مقاله

  متن کتاب.


  وابسته‌ها