فروغ معرفت در اسرار خلافت و ولایت

  از ویکی‌نور
  فروغ معرفت در اسرار خلافت و ولایت
  فروغ معرفت در اسرار خلافت و ولایت
  پدیدآورانیزدان‌پناه، سید یدالله (نويسنده)

  خمینی‌، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران (نويسنده)

  هلالیان، سعید (محقق)
  عنوان‌های دیگرشرحی بر رساله «مصباح الهدایة إلی الخلافة و الولایة» اثر امام خمینی رحمة الله ** مصباح الهدایة إلی الخلافة و الولایة. شرح
  ناشرمؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره). مؤسسه چاپ و نشر عروج
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1395ش
  چاپ1
  شابک978-964-212-431-2
  موضوعخمینی، روح الله، رهبر انقلاب و بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران، 1279 - 1368 - مصباح الهدایه الی الخلافة و الولایة - نقد و تفسیر - ولایت - عرفان - نبوت
  زبانفارسی
  تعداد جلد2
  کد کنگره
  6029م8خ 287/1 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  فروغ معرفت در اسرار خلافت و ولایت، شرحی فارسی بر رساله عربی «مصباح الهداية إلی الخلافة و الولاية»، اثر امام خمینی (1368-1281ش) است. این کتاب، تألیف سید یدالله یزدان‌پناه و تحقیق و نگارش سعید هلالیان است.

  شارح در سبب نگارش این شرح و شیوه آن می‌نویسد: «حضرت امام(ره) در نگارش این اثر بنا بر اختصار داشته و درحد امکان از تطویل و توضیح پرهیز نموده است. بدین‌جهت و نیز به سبب دشواری ذاتی مباحث عرفانی، بخش‌هایی از این کتاب دچار اجمال گردیده و استفاده طیف گسترده‌تری از علاقه‌مندان به معارف توحیدی از چنین اثر گران‌قدری نیازمند نگارش شرحی بر آن می‌باشد»[۱]‏.

  در این شرح درحد امکان کوشیده شده است تا آنچه ارائه می‌گردد تنها سخنان حضرت امام(ره) و در چهارچوب اندیشه عرفانی ایشان باشد. در نگارش این شرح نیز در هر موضوع به مجموعه کلمات امام(ره) در این اثر و نیز دیگر آثار عرفانی و حکمی ایشان مراجعه شده است. گاه در یک مسئله، تفاوت‌هایی بین کلمات امام(ره) در مواضع مختلف مشاهده می‌گردد که سعی بر این بوده است که وجه جمعی سالم برای خروج از چنین تهافت‌هایی غالباً بدوی یافت گردد؛ گاه یک سخن، مفسر یا مکمل سخن دیگری است که آن سخن دیگر مجمل یا دچار بازتاب‌های چندگانه می‌باشد؛ گاه اندیشه‌ای با توجه به مقتضیات اثر و مخاطبان در چند سطح بیان گردیده است؛ گاه جنبه‌ای از مسئله از محل بحث خارج بوده و در موضعی دیگر بدان پرداخته شده است. در مواردی هم که امام(ره) مطلبی را در چند سطح تقریر نموده‌اند، همه کلمات بر محور راقی‌ترین تحلیل ارائه‌شده توسط ایشان جمع‌بندی و تفسیر گردیده‌اند[۲]‏.

  ساختار این نوشتار بدین‌گونه است که در هر فراز – که مؤلف آن را مصدّر به عناوینی چون مصباح، نور، مطلع و مانند آن نموده است - ‌ابتدا متن کتاب نقل شده، سپس ترجمه آن درج گردیده و در نهایت، به شرح مطالب آن فراز پرداخته شده است. در ترجمه، تلاش گردیده است که دقت‌های لازم اعمال گردد[۳]‏.

  کتاب در دو قسمت ارائه شده است. قسمت اول، در سیصد صفحه در هفت بخش، مباحث مورد نیاز ورود به کتاب و معرفی کتاب ارائه شده است. در قسمت دوم نیز شرح مصباح الهدایه در 36 مصباح عرضه گردیده است.

  پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ج1، ص323
  2. ر.ک: همان، ص325
  3. ر.ک: همان، ص326

  منابع مقاله

  متن کتاب.  وابسته‌ها