عرفان و عشق

  از ویکی‌نور
  عرفان و عشق
  عرفان و عشق
  پدیدآورانکاشفی، محمدرضا (نويسنده) نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها. معاونت آموزش و تبلیغ. اداره مشاوره و پاسخ (سایر)
  ناشرنهاد نمايندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‏‌ها. دفتر نشر معارف
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1389ش
  چاپ7
  شابک978-964-7030-98-4
  موضوعانسان (عرفان) - تصوف - پرسش‏ها و پاسخ‏ها - عرفان - پرسش‏ها و پاسخ‏ها - عرفان بودایی - عشق (عرفان)
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏ک‎‏2‎‏ع‎‏4 286 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  عرفان و عشق، یازدهمین دفتر از مجموعه پرسش‌ها و پاسخ‌هایی دانشجویی است که به همت نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها، به قلم محمدرضا کاشفی، چاپ شده است. این اثر یازدهمین جلد از مجموعه‌ای است تحت عنوان «مجموعه پرسش‌ها و پاسخ‌های دانشجویی». مجموعه این پرسش‌ها توسط اداره مشاوره و پاسخ معاونت آموزش و تبلیغ نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها، جمع شده و توسط هشت کارگروه تخصصی پاسخ یافته و در قالب یک مجموعه به چاپ رسیده است. کتاب حاضر، به سؤالاتی درباره اخلاق و عرفان پاسخ داده است[۱].

  مجموعه سؤالات پاسخ‌یافته در این اثر، 71 سؤال است که ضمن 4 بخش ارائه شده است: بخش اول، درباره عرفان نظری؛ بخش دوم، درباره عرفان عملی؛ بخش سوم، درباره انسان کامل و بخش چهارم، درباره عشق.

  در بخش عرفان نظری، 17 پرسش با موضوعات ذیل پاسخ یافته است: منظور از عرفان عملی و نظری، عرفان و تصوف و رابطه میان آنها، عرفان و اسلام، نیاز یا عدم نیاز آموزش در عرفان، عقل نظری و تهذیب نفس، رابطه شک و عرفان، حجاب‌های ظلمانی و نورانی، ولایت در عرفان اسلامی، خودشناسی و خداشناسی، عوالم وجود، وحدت وجود، عارفان و کشف و شهود، مقامات عرفا، توهم در عرفان[۲].

  در بخش دوم، با محوریت پاسخ به پرسش‌هایی درباره عرفان عملی، درباره عرفان بودایی، مسیحی، نیروی مرتاضان، شرایط عارف، راه عرفان، ایمان و سیر و سلوک، دنیا، ریاضت اسلامی، شهود قلبی، چشم باطن‌بین، قدرت معنوی، نشانه‌های یقین به خدا، محبت خدا به محبوبان، دعا و عرفان، دعا و ریاضت، شوق عبادت و طلب خدا، تسلیم خداوند شدن، عبادات عارفان، راه توحید، مراحل عرفان و تداوم سیر و سلوک، سلوک و استاد معنوی و... توضیحاتی داده شده است[۳].

  بخش سوم، حاوی پاسخ به چند پرسش پیرامون انسان کامل، ویژگی‌های انسان کامل و مصادیق آن است[۴].

  چهارمین و آخرین بخش کتاب، حاوی پاسخ به پرسش‌هایی درباره عشق است و در آن، درباره معنی عشق، مبدأ آن، اسباب و مبانی عشق، عشق حقیقی و نشانه‌های آن، عشق و معشوق خیالی، ارتباط میان عشق حقیقی و عشق مجازی، عشق ابن عربی به یک معشوقه و زیبایی او در نگاه ابن عربی، توضیحاتی داده شده است[۵].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه کتاب، ص13-14
  2. ر.ک: متن کتاب، ص17-108
  3. ر.ک: همان، ص111-246
  4. ر.ک: همان، ص249-260
  5. ر.ک: همان، ص263-308

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها