عبداللهی، محمود

  از ویکی‌نور
  عبداللهی، محمود
  نام عبداللهی، محمود
  نام‌های دیگر
  نام پدر
  متولد 1326ش
  محل تولد اصفهان
  رحلت
  اساتید آیت‌الله دوزدوزانی

  آیت‌الله اعتمادی

  آیت‌الله نوری‌ همدانی

  آیت‌الله فاضل‌ لنکرانی‌

  استاد مطهری

  آیت‌الله جوادی‌ آملی

  برخی آثار ‏وحی در قرآن
  کد مؤلف AUTHORCODE02057AUTHORCODE

  محمود عبداللهى (متولد 1326ش)، نویسنده، محقق، عضو مجلس خبرگان رهبری، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

  ولادت

  متولد 1326‌ش در اصفهان مى‌باشد.

  تحصیلات

  پس‌ از طی‌ کردن‌ دوره دبستان‌، در سال 1341ش برای‌ کسب‌ علوم‌ دینی‌ به‌ قم‌ آمد. مشوق‌ اصلی‌ او در این‌ راه‌، مادر وی‌ بود و نیز برادران‌ وی‌ در کسوت‌ روحانیت‌ به‌ سر می‌بردند. او با ورود به‌ قم‌، به‌ مدرسه‌ علمیه‌ علوی‌ رفت‌. 

  وی‌ در آنجا به‌ تحصیل‌ دروس‌ دوره مقدمات‌ پرداخت‌ و پس‌ از آن‌ برای‌ آموختن‌ دروس‌ دوره سطح‌ در درس‌ استادان‌ مشهور دوره خود حاضر شد.

  با اتمام‌ دوره سطح‌ نیز به‌ درس‌ خارج‌ علمای‌ بزرگ‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ راه‌ یافت‌. حجت‌الاسلام ‌ عبداللهی‌ در سالهای‌ تحصیل‌ خود از استادان‌ برجسته‌ای‌ بهره‌مند شد. او که‌ سیوطی‌ و مغنی‌ را نزد آیت‌الله شیخ‌ حسن‌ تهرانی‌ و حجت‌الاسلام ‌ یثربی‌ فراگرفته‌ بود در درس‌ منطق‌ استاد نحوی‌ حاضر می‌شد و مختصر را نزد آیت‌الله دوزدوزانی‌ آموخت‌. شرح‌ لمعه‌ را نزد آیت‌الله صلواتی‌ فرا گرفت‌. رسائل‌ را نزد آیت‌الله شاه‌آبادی‌، آیت‌الله اعتمادی‌ و آیت‌الله نوری‌ همدانی‌ و نیز مکاسب‌ را نزد آیت‌الله ستوده‌ آموخت‌ و در درس‌ کفایه الاصول‌ آیت‌الله فاضل‌ لنکرانی‌ حاضر شد. همچنین‌ او در بخش‌ علوم‌ عقلی‌، فلسفه‌ را نزد آیت‌الله شهید مفتح‌، شهید استاد مطهری‌ و اسفار را نزد آیت‌الله جوادی‌ آملی‌ و کلام‌ را از محضر آیت‌الله شیخ‌ محمد شاه‌ آبادی‌ فرا گرفت‌. با پایان‌ یافتن‌ دروس‌ دوره سطح‌، به‌ درس‌ خارج‌ آیات‌ عظام‌ شیخ‌ مرتضی‌ حائری‌، شریعتمداری‌، منتظری‌، اراکی‌ و میرزاهاشم‌ آملی‌ رفت‌ اما بطور عمده‌ در حدود دوازده‌ سال‌ از محضر آیت‌الله شیخ‌ مرتضی‌ حائری‌ بهره‌ برد.

  در طی‌ این‌ سالها از شرکت‌ در درسهای‌ تفسیر نیز غافل‌ نماند و در درس‌ تفسیر حضرت‌ آیت‌الله خزعلی‌ شرکت‌ جدی‌ داشت‌. حجت‌الاسلام ‌ عبداللهی‌ دارای‌ فعالیتهای‌ علمی‌ و فرهنگی‌ بسیاری‌ است‌. او ضمن‌ تدریس‌ کتب‌ دوره‌ سطح‌، سالها به‌ تدریس‌ تفسیر برای‌ دوره‌های‌ عمومی‌ حوزه‌ اشتغال‌ داشته‌ و نیز در مرکز تخصصی‌ تفسیر و تبلیغ‌، به‌ آموزش‌ تفسیر موضوعی‌ پرداخته‌ است‌. همچنین‌ وی‌ در دانشگاه‌ها فعالیتهای‌ علمی‌ بسیاری‌ از خود برجا نهاده‌ که‌ از جمله‌ آنها تدریس‌ او در دانشکده‌های‌ شهید بهشتی‌ و شهید محلاتی‌ (سپاه‌ پاسداران‌) را می‌تواند نام‌ برد. حجت‌الاسلام ‌ عبداللهی‌ از کسانی‌ است‌ که‌ در تدوین‌ تفسیر نمونه‌ همکاری‌ داشته‌ است‌. تفسیر نمونه‌ تفسیری‌ است‌ که‌ در طول‌ سالیان‌ دراز و با اشراف‌ علمی‌ آیت‌الله مکارم‌ شیرازی‌ و با همکاری‌ بسیاری‌ از استادان‌ و فضلای‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ تدوین‌ و نگاشته‌ شده‌ است‌ و امروزه‌ در اختیار بسیاری‌ از مردم‌ و جوانان‌ کشور قرار دارد.

   از فعالیتهای‌ سیاسی‌ وی‌ در پیش‌ ازانقلاب‌ می‌توان‌ به‌ همكاری‌ او با جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ اشاره‌ كرد. او در شهرهای‌ مختلف‌ ایراد سخنرانی‌ كرد.با حضور در فعالیتها و حركتهای‌ سیاسی‌ به‌ اطلاع‌ رسانی‌ و توزیع‌ رساله‌ و بیانیه‌های‌ حضرت‌ امام‌ پرداخته‌ كه‌ از این‌ رو در یكی‌ از سفرهای‌ تبلیغی‌ دستگیر و بازداشت‌ گردید. برخی‌ از فعالیتهای‌ وی‌ پس‌ از انقلاب‌ به‌ شرح‌ زیر است‌: ـ حاكم‌ شرع‌ دادگاه‌ انقلاب‌ اهواز در سالهای‌ 60ـ58 و نیز دادگاه‌ ارتش‌ و سپاه‌ در تهران‌ ـ حاكم‌ شرع‌ دادگاه‌ عالی‌ قم‌ ـ عضویت‌ در شورای‌ سیاستگذاری‌ صدا و سیما ـ عضویت‌ در شورای‌ مشورتی‌ فقهی‌ شورای‌ نگهبان‌ ـ عضویت‌ در شورای‌ عالی‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ حجت‌الاسلام ‌ عبداللهی‌ هم‌ اكنون‌ در قم‌ حضور دارد و به‌ تدریس‌ در حوزه‌ علمیه‌ قم‌ می‌پردازد.

  آثار

  از تألیفات او مى‌توان به:

  1. شركت در تألیف تفسیر نمونه،
  2. شركت در تألیف تفسیر موضوعى پیام قرآن،
  3. توحید و توسل،
  4. مبانى فقهى اقتصاد اسلامى،
  5. اخلاق براى همه، اشاره داشت.

  منابع مقاله

  صفحه شخصی محمود عبداللهی در پایگاه اندیشوران حوزه

  وابسته‌ها