طبقات الخواص أهل الصدق و الإخلاص

  از ویکی‌نور
  طبقات الخواص أهل الصدق و الإخلاص
  طبقات الخواص أهل الصدق و الإخلاص
  پدیدآورانزبیدی، احمد بن احمد (نويسنده)
  ناشر[بی نا]
  مکان نشر[بی جا] - [بی جا]
  سال نشر1416ق - 1995م
  چاپ1
  شابک-
  موضوععارفان - سرگذشت‌نامه - یمن - سرگذشت‌نامه
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏ز‎‏2‎‏ط‎‏2 278 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  طبقات الخواص اهل الصدق و الاخلاص تألیف احمد بن احمد شرجی زبیدی حنفی (درگذشته 893/999م)، در ذکر نام صوفیه یمن و احوال و عبارات و کرامات ایشان است.

  نویسنده در ابتدای کتاب با اشاره به اینکه کتبی مانند: الرسالة ابوالقاسم قشیری، العوارف شهاب‌الدین سهروردی، طبقات الصوفیة ابو عبدالرحمن سلمی و مناقب الابرار ابن خمیس در ذکر اولیای الهی دیده است که در آن‌ها از ذکر نام علمای صوفی یمن خودداری شده و درعین‌حال نام صوفیه شام و عراق و مغرب و مانند آن را آورده‌‌اند. ممکن است کسی که به احوال یمن بی‌اطلاع است گمان کند این سرزمین کسی را که مستحق ذکر و متصف به صفات اولیاء الهی باشد نداشته است. نویسنده سپس در اولین فصل کتاب احادیث و آثار نوشته‌شده و پیشینه نوشته‌ها در فضایل اهل یمن را مفصل دانسته است؛ ابوعبدالله بن ابو صیف جزئی را در این موضوع گردآوری کرده است. محمد بن عبدالحمید نیز چهل حدیث در فضائل اهل یمن جمع کرده است. عبدالله بن اسعد یافعی نیز در تاریخ خود و دیگر نوشته‌هایش مطالب فراوانی در فضائل اهل یمن آورده است. همچنین گروه دیگری از مورخین یمن مانند: عمر بن سمره، بهاء جندی، علی خزرجی و دیگران مجموعه زیادی از آن را ذکر کرده‌اند که نویسنده به جهت رعایت اختصار از ذکر آن پرهیزکرده است[۱]‏.

  به جهت راحتی در استفاده، اسامی بر مبنای حروف الفبا مرتب‌شده است. همچنین به شیوه مورخین، در بین اسامی که حرف اول یکی است، ترتیب حروف الفبا در حرف دوم لحاظ شده است؛ مانند: تقدیم ابراهیم بر احمد و احمد بر اسماعیل. در رابطه با دو شخص که اسم واحد دارند، مانند: ابراهیم و ابراهیم و احمد و احمد نیز حق تقدم با مشهورتر یا شرح‌حال طولانی‌تر و یا مقدم به لحاظ زمانی است. ترجمه اسمی احیاء نیز به‌صورت مستقل ذکر نشده است؛ بلکه به تبعیت از اسلاف ذکرشده است. سبب اشاره به نام ایشان بدین‌جهت بوده که گاه آثار و برکاتشان از پیشینیان بیشتر بوده است و لذا ذکر نام اسلاف بدون اشاره به نام تضییع حق ایشان بوده است. البته گروهی از مصنفین طبقات حتی به نام معاصرین خود و آثار و نوشته‌های ایشان اشاره‌کرده‌اند. [۲]‏.

  در این اثر احوال صوفیه و عرفای یمن با شرح‌حال ابراهیم بن علی فشلی آغاز و با شرح‌حال ابومسلم یمنی تابعی به پایان آمده است. [۳]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص11
  2. ر.ک: همان، ص13
  3. ر.ک: همان، ص200

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها