صحائف من الفلسفة (تعليقة علی شرح المنظومة للسبزواري)

  از ویکی‌نور
  صحائف من الفلسفة (تعليقة علی شرح المنظومة للسبزواري)
  صحائف من الفلسفة (تعليقة علی شرح المنظومة للسبزواري)
  پدیدآورانصدر، سید رضا (نویسنده) خسروشاهي، باقر (مصحح)
  عنوان‌های دیگرشرح منظومه. شرح غرر الفرائد
  ناشربوستان کتاب قم (انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علميه قم)
  مکان نشرايران - قم
  چاپ2
  شابک978-964-09-0193-9
  موضوعسبزواری، هادی بن مهدی، 1212 - 1289ق. شرح منظومه - نقد و تفسير فلسفه اسلامى
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BBR‎‏ ‎‏1234‎‏ ‎‏/‎‏ص‎‏4‎‏ص‎‏3
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  صحائف من الفلسفة (تعليقة علی شرح المنظومة للسبزواري)، اثر سید رضا صدر، تعلیقات او به زبان عربی بر شرح منظومه حاج ملا هادی سبزواری است که به اهتمام سید باقر خسروشاهی به چاپ رسیده است.

  خسروشاهی، تمهیدی بر کتاب نوشته و در آن به معرفی اجمالی سید رضا صدر پرداخته و برای اطلاع کامل‌تر از بیوگرافی او به اولین شماره از مجموعه آثارش (تفسیر سوره حجرات) ارجاع داده است[۱].

  خود نویسنده، درباره نگارش این حواشی و تعلیقات چنین می‌نویسد: «دقیق یادم نیست که تحقیقات فلسفی ما در دانشگاه قم درباره کتاب شرح منظومه حکیم متأله سبزواری، به چه مقدار و تا کجا رسیده بود که در خاطرم خطور کرد که تعلیقاتی را بر آن بنگارم؛ زیرا‎این کتاب به‌خاطر وجود برخی عناصر و مباحث در آن، برای فهم آغازگر در این علم، دشواری‌هایی دارد. یکی از این عناصر، وجود برخی قواعد ادبی در میان مطالب فلسفی این کتاب است که به‌خاطر تفسیر متن و تصحیح کلام به آن وارد شده است. دیگری، بحث‎های عرفانی کتاب است که به دلیل کثرت اشتغال حکیم سبزواری به مباحث الهیات، به این مباحث راه پیدا کرده است؛ اما باید توجه داشت که فلسفه یک علم است و عرفان علمی دیگر. من در حواشی خودم، جز به مقدار ضرورت توضیح، متعرض مباحث عرفانی نشده‌ام. سومین مورد از این عناصر، ابتنای بعضی از براهین مورد استدلال در بحثی پیشین بر مبحثی پسین است؛ چنان‌که حکیم سبزواری در بسیاری از موارد در فصل‎های متقدم به مباحث متأخر در کتاب اشاره می‌کند. چهارمین عنصر هم این است که قواعد بسیاری از براهین نظری هستند (بدیهی نیستند)»[۲].

  وی سپس مقدمه‌ای بر کتاب نوشته و در آن به تبیین معنی فلسفه، ارتباط فلسفه و علم و احتیاج فلسفه به علوم و تعامل میان این دو (وی فلسفه و علم را به دو بال پرنده برای پرواز تشبیه می‌کند و هر دو را برای بشریت لازم می‌شمارد)، ثمرات فلسفه و فلسفه مشائی و اشرقی، می‌پردازد[۳].

  شیوه نویسنده در ارائه تعلیقات این است که ابتدا بخشی از متن مؤلف (حاجی سبزواری) را با عبارت «قوله» ذکر می‌کند و سپس در پایین آن به شرح و توضیحش می‌پردازد. تعلیقات سید صدر بر منظومه حاجی از مقدمه شرح منظومه شروع شده و در شش بخش (مباحث امور عامه، جوهر و عرض، الهیات بمعنی الأخص، طبیعیات، نبوات و منامات و معاد) ادامه می‌یابد.

  پانویس

  1. ر.ک: تمهید، ص19-20
  2. ر.ک: تصدیر، ص21
  3. ر.ک: مقدمة المحشي، ص23-35

  منابع مقاله

  مقدمه‌ها و متن کتاب.


  وابسته‌ها