شیخیه، نقطه آغازین انحراف

  از ویکی‌نور
  شیخیه، نقطه آغازین انحراف
  شیخیه، نقطه آغازین انحراف
  پدیدآوراننجاری، محمد حسن (نويسنده)
  ناشرسازمان تبليغات اسلامی. شركت چاپ و نشر بين الملل
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1395ش
  چاپ1
  شابک978-964-304-718-4
  موضوعشیخیه - اسلام - فرقه‎‌‌ها
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ن3ش9 239/5 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  شیخیه نقطه آغازین انحراف، اثر محمدحسن نجاری، پژوهشی است در شناخت ماهیت حقیقی فرقه بهائیت و بررسی نقش صهیونیسم جهانی در پیدایش فرقه‌های به‌ظاهر دینی در میان شیعیان طی دو قرن اخیر.

  فرقه شیخیه، یکی از مهم‌ترین فرقه‌های ساخته‌شده به‌وسیله استعمارگران و یهودیان افراطی است که نقطه آغازین ایجاد انحراف در میان شیعیان، از طریق فرقه‌سازی و همچنین، مقدمه‌ای برای پیدایش دیگر فرقه‌ها و طرح ادعاهای دروغین رهبران بابیه و بهائیه محسوب می‌گردد. نکته قابل تأملی که در مورد فرقه شیخیه و کتب نگاشته‌شده پیرامون این فرقه وجود دارد، آن است که علی‌رغم اقدامات اسلام‌ستیزانه رهبران این فرقه و آثار و نتایجی که با پیدایش این فرقه به نفع صهیونیسم و به ضرر مسلمانان حاصل شده است، متأسفانه برخی از مورخین و محققین در مسئله دشمن‌شناسی و معرفی ماهیت حقیقی فرقه شیخیه به جامعه شیعه، عمدا یا سهوا، به اشتباه افتاده و آن را جزو یکی از مکاتب شیعه اثناعشری دانسته و به مردم معرفی کرده‌اند. ازهمین‌رو، در اثر حاضر، به بررسی دقیق و موشکافانه زندگی رهبران این فرقه و اقدامات ایشان و همچنین افکار و عقاید منتشرشده از سوی آن‌ها که در شناسایی ماهیت حقیقی فرقه شیخیه و رهبران آن نقش قابل توجهی دارد، پرداخته شده است[۱].

  از جمله ویژگی‌های اثر حاضر، این است که در آن، علاوه بر بیان حوادث تاریخی و وقایع مربوط به رهبران و پیروان فرقه شیخیه، به بررسی و تحلیل این حوادث و وقایع نیز پرداخته شده است. به عبارت بهتر، در این کتاب، علاوه بر تبیین تاریخ پیدایش فرقه شیخیه و زندگی‌نامه رهبران آن، علل به وجود آمدن این گروه در منطقه‌ای خاص، علل گرایش مردم به آن و همچنین ویژگی‌های بارز شخصیتی و اعتقادی رهبران آن، که موجب جذب و گرایش مردم به آن‌ها و افکار و عقایدشان شده، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است[۲].

  «موجبات و انگیزه‌های پیداش فرقه شیخیه»، «وضعیت نابسامان سیاسی و اجتماعی آن زمان»، «نخستین رهبران فرقه شیخیه»، «ریشه‌ها و مبانی اعتقادات فرقه شیخیه» و «مهم‌ترین انشعابات شیخیه»، از جمله موضوعات و مطالب مطرح‌شده در کتاب می‌باشد.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص5
  2. ر.ک: همان، ص11

  منابع مقاله

  مقدمه کتاب.

  وابسته‌ها