شوق دیدار

  از ویکی‌نور
  شوق دیدار
  شوق دیدار
  پدیدآورانرکنی یزدی، محمدمهدی (نویسنده)
  ناشربنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی
  مکان نشرمشهد
  سال نشر1386
  چاپپنجم
  موضوعآداب و رسوم زیارت
  کد کنگره
  ‏ BP ۲۶۲،/ر۸ش۹

  شوق دیدار تألیف محمدمهدی رکنی، اين كتاب، دربارۀ زيارت و آداب و رسوم اين آموزۀ اصيل اسلامى نوشته شده است. مؤلف با بهره‌گيرى از آيات الهى و روايات اهل بيت علیهم‌السلام و با استناد به مهم‌ترين آثار شيعه و اهل سنت مانند: صحيح مسلم، صحيح بخارى، كامل الزيارات، مفاتيح الجنان و... به شرح و تبيين اين مفهوم مهم پرداخته و جايگاه والاى آن را در فرهنگ اسلامى ترسيم نموده است.

  مؤلف در مقدمه، دربارۀ انگيزه خود از تأليف اين كتاب مى‌نويسد:

  با آن كه اين سنت اسلامى همواره در بين شيعيان رواج داشته، اما غير از كتاب‌هايى كه علماى زمان شناس گذشته بر طبق نياز و به سبك آن روزگار تأليف كرده‌اند، كتابى تازه به نظر نرسيد كه اين برنامه مذهبى - اجتماعى را چنان كه شايسته آن است، براى عموم، تحليل و توجيه نمايد و از ابعاد گوناگون در آن بحث كند. اين بنده شرمسار به احساس ضرورت مذكور و خالى بودن جاى چنين اثرى، گام نخستين را برداشت، به اين اميد كه خوانندگان را نوشتارى گويا و كتابى راهنما در معرفى زيارت و آداب و فضايل آن باشد.

  بيان اهميت فرهنگى - اجتماعى بارگاه‌هاى ملكوتى امامان و پاسخ

  شبهه‌هاى منكران، از ديگر اهداف نويسنده است كه با استناد به منابع مهم اسلامى، با قلمى روان و شيرين، به خوبى از عهده اداى آن برآمده است.

  نگاهى كوتاه به درون‌مايۀ زيارت‌ها، از ديگر بخش‌هاى مهم اين كتاب است كه خواننده را با ابعاد مختلفى از زيارتنامه‌هاى اهل بيت علیهم‌السلام آشنا مى‌كند.

  از ديگر ويژگى‌هاى مهم اين تحقيق، بهره بردن از آثار شهيد مطهرى، آيت‌الله مكارم شيرازى و ديگر عالمان معاصر است كه بيان ديدگاه‌هاى آنان، در كنار نظريات عالمان گذشته، دايرة المعارف كوچكى از معارف اعتقادى - اخلاقى را فرا روى خوانندگان مى‌گذارد.

  فهرست عناوین کتاب:

  بخش اول / زيارت و آداب آن: زيارت در بعد تاريخى، پاسخ به يك شبهه، انگيزه فطرى زيارت، ادب زيارت، آداب سفر، ارزيابى و خودسازى.

  بخش دوم / مشاهد امامان در گذرگاه زمان: نخستين عبادتگاه، بازسازى خانه خدا، مزار امام مركز عبادت و معرفت، مرقد شريف سيد شهيدان در گذرگاه زمان.

  بخش سوم / زيارت در احاديث: اهميت زيارت در احاديث، فضيلت زيارت پيامبر اكرم(ص) و جواز آن، اهميت زيارت عاشورا و ثواب آن، آداب باطنى و حالات زائران حسينى.

  بخش چهارم / منكران زيارت: تاريخچه آيين وهابى، استحباب زيارت قبور، توسل و شفاعت جستن، سنگ نوشته بر قبور، فتواى فقيهان.

  بخش پنجم / درون‌مايه زيارت‌ها: نمونه‌اى از زيارت‌ها، اسلام شعار اسلام، زيارت جلوه‌گاه توحيد، تولّى و تبرّى، دعا و زيارت، ارزش ادبى زيارت، تصحيح فرهنگ زيارت.[۱]

  پانویس

  1. ر.ک: باقریان موحد، رضا، ص138-139

  منابع مقاله

  باقریان موحد، کتابشناسی زیارت، قم- ایران، نشر مشعر، 1387


  وابسته‌ها