شناخت‌نامه نماز

  از ویکی‌نور
  شناخت‌نامه نماز
  شناخت‌نامه نماز
  پدیدآورانمحمدی ری‌شهری، محمد (نويسنده)

  خوش نصیب، مرتضی (نويسنده)

  مسعودی، عبدالهادی (مترجم)
  ناشرمؤسسه علمی فرهنگی دار الحديث. سازمان چاپ و نشر
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1392ش
  چاپ1
  شابک978-964-493-685-2
  موضوعنماز
  زبانعربی - فارسی
  تعداد جلد2
  کد کنگره
  /م3ش9 186 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  شناخت‌نامه نماز توسط محمد محمدی ری‌شهری(معاصر) در باره مسائل مختلف نماز به نگارش درآمده و توسط عبدالهادی مسعودی ترجمه شده است.

  این کتاب در حقیقت مدخل «الصلاة»(نماز) از دانشنامه قرآن و حدیث است که به صورت مستقل منتشر شده است. [۱]

  ساختار این اثر در پانزده بخش تنظیم شده است. نویسنده نخست به ذکر تاریخچه‌ای از نماز در اسلام و پیش از آن اشاره کرده و پس از آن به ویژگی‌های نماز و اهمیت آن در باورهای دینی پرداخته است. وی از حکمت نماز و اهمیت و آثار برپاداشتن آن سخن گفته و آداب، کیفیت و برخی شروط را ذکر کرده است. در ادامه در بحثی کوتاه به رازها و اسرار نهفته در این فریضه پرداخته و مطالبی پیرامون اموری که شایسته نمازگزار نیست را ذکر کرده است. مسائل مختلف مرتبط با نماز از جمله تعقیبات و دعاهای پس از نماز و کیفیت آن، نوافل و نمازهای مستحبی از جمله مطالب کتاب است. مطالبی نیز به قبولی نماز و مسائل مرتبط با آن و همچنین بی‌توجهی و سبک شمردن آن اختصاص یافته است. قسمتی از اثر به سیره و روش پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) در نماز اشاره کرده و چگونگی نماز پیامبر را توضیح داده است. اساس مطالب کتاب بر پایه آیات قرآن، احادیث و روایاتی از پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) در خصوص نماز بنا شده است و در این راستا از منابع مختلف روایی و تفسیری شیعی و سنی استفاده شده است. نویسنده پس از ذکر آیات و روایت مرتبط با هریک از مباحث در جاهایی نکاتی تحلیلی پیرامون مطالب مطرح شده ذکر کرده است. در پارقی‌های کتاب بر حسب نیاز توضیحاتی راجع به واژگان آمده و همچنین به سندشناسی برخی از روایات پرداخته شده است.

  فهرست تفصیلی مطالب، فهرست آیات، اشخاص، جمعیت‌ها و قبایل، جای‌ها، زمان‌ها، غریب الحدیث و کتابنامه در پایان جلد دوم درج شده است.

  پانویس

  1. پیشگفتار، ج1، ص 19

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن.

  وابسته‌ها