شرح و توضیح بدایة الحکمة

  از ویکی‌نور
  ‏شرح و توضیح بدایة الحکمة
  شرح و توضیح بدایة الحکمة
  پدیدآورانآخوندی، محمدحسین (نويسنده) طباطبایی، سید محمدحسین (نويسنده)
  عنوان‌های دیگربدایه الحکمه. شرح ** در سایه سار حکمت
  ناشرحوزه علمیه قم. مرکز مديريت حوزه‌های علميه خواهران. مرکز نشر هاجر
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1388ش
  چاپ4
  شابک978-964-8579-25-3
  موضوعطباطبایی، سید محمدحسین، 1281 - 1360. بدایه الحکمه - نقد و تفسیر - فلسفه اسلامی - راهنمای آموزشی
  زبانعربی - فارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏ب‎‏403‎‏ ‎‏آ‎‏3 1392 ‏BBR‎‏
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  ‏در سایه‌سار حکمت، شرح و توضیح بداية الحكمة، عنوان شرح و تعلیقات یک جلدی محمدحسین آخوندی است بر بداية الحكمة علامه محمدحسین طباطبایی در یک جلد. مقدمه‌ای تحت عنوان «درآمدی بر فلسفه اسلامی»، توسط دکتر حسن معلمی بر این کتاب نوشته شده است.

  در مقدمه کوتاه آغاز کتاب که آن‌هم به قلم حسن معلمی نگارش یافته است، می‌خوانیم: فلسفه از دروس لازم و ضروری حوزه‌های علمیه سراسر کشور است و کتب فراوانی نیز در این زمینه به نگارش درآمده است. کتاب‌‎های «بداية الحكمة» و «نهاية الحكمة» نوشته استاد علامه طباطبایی به‌لحاظ شخصیت نویسنده و همچنین هدف نگارش آن، یعنی تدریس در حوزه‌های علمیه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

  بدیهی است که این کتب جهت سهولت تدریس و تعلیم به مقدمه، شرح و تعلیقه نیاز دارند و تاکنون شروح و تعلیقاتی نیز در این خصوص نگاشته شده است.

  نوشتار حاضر دارای مقدمه‌ای تحت عنوان «درآمدی بر فلسفه اسلامی» و تعلیقاتی است که هدف از نگارش آن کمک به اساتید و دانش‌پژوهان کتاب «بداية الحكمة» است[۱].

  «درآمدی بر فلسفه اسلامی»، توسط حسن معلمی و تعلیقات کتاب توسط محمدحسین آخوندی به نگارش درآمده است. لازم به ذکر است که در توضیحات، از تعلیقات حجج اسلام، استاد غلامرضا فیاضی و دکتر علی شیروانی استفاده شده است[۲].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص12
  2. ر.ک: همان

  منابع مقاله

  مقدمه.

  وابسته‌ها