شرح الكفراوي علی متن الآجرومية بحاشية الحامدي

  از ویکی‌نور
  شرح الکفراوي علي متن الآجرومية بحاشية الحامدي
  شرح الكفراوي علی متن الآجرومية بحاشية الحامدي
  پدیدآورانابن‌ آجروم‌، محمد بن‌ محمد (نویسنده)

  کفراوی، حسن بن علی (شارح)

  حامدی مالکی، اسماعیل بن موسی (حاشيه نويس)

  جندی، عبدالکریم سامی (محقق)
  عنوان‌های دیگربحاشیه الحامدی متن الآجرومیه
  ناشردار الکتب العلمية، منشورات محمد علي بيضون
  مکان نشربیروت - لبنان
  سال نشر2010 م
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  شرح الكفراوي على متن الآجرومية، اثر علامه شيخ حسن بن على الكفراوى الازهرى (متوفى 1303ق)، شرح و توضيح كتاب «المقدمة الأجرومية في مبادىء علم العربية»، اثر محمد بن محمد بن داود الصنهاجى بن آجروم فاسى مى‌باشد كه به زبان عربى و در سال 1272ق، نوشته شده است.

  كتاب با حاشيه علامه شيخ اسماعيل بن موسى الحامدى (متوفى 1316ق) و تحقيق عبدالكريم سامى الجندى به زيور طبع آراسته گرديده است.

  «الأجرومية» كه آن را «جرومية» نيز مى‌گويند، از مهم‌ترين تأليفات تعليمى تراث نحوى شمرده شده كه به روش و اسلوبى سهل و آسان و به‌دور از حشو، تعقيدات و امثله ملال‌آور نوشته شده و لذا مثال‌هاى به‌كاررفته در آن، اندك و غالباً غير شاذ مى‌باشد[۱]

  از جمله ويژگى‌هاى اين اثر، عبارت است از: تعليمى بودن كه در عين مفيد و كارآمد بودن، كم‌حجم نيز مى‌باشد؛ جمع بين تمام ابواب نحو و خالى بودن از مباحث صرفى و عرضه آن به طريق سهل و واضح و همچنين استفاده از امثله سهل و آسان كه درك آن‌ها قريب به ذهن بوده و باعث فهم سريع مباحث به‌وسيله نوآموزان شده و درعين‌حال، عدم كاربرد امثله شاذ و خلاف قاعده[۲]

  اصل كتاب فاقد مقدمه مى‌باشد و مباحث از كلام و اقسام آن آغاز گرديده و مطالب در پنج باب اعراب، افعال، مرفوعات، منصوبات و مجرورات تنظيم و بدين ترتيب تمام مباحث نحو در آن گنجانده شده و موضوعات متشابه در يك باب جا گرفته است. اما در شرح حاضر، كتاب با مقدمه محقق آغاز و مطالب در بيست و چهار باب قرار دارد.

  در مقدمه پس از اشاره به شرح‌هاى مختلفى كه بر كتاب «الأجرومية» نوشته شده، به ترتيب مطالب زير، مطرح گرديده است: زندگى‌نامه علامه صنهاجى (صاحب كتاب)، علامه كفراوى (صاحب شرح) و شيخ الحامدى (صاحب حاشيه)[۳]

  محقق در ابتداى كتاب، متن اصلى «الأجرومية» را آورده و پس از آن، شرح الكفراوى را به همراه حواشى الحامدى ذكر كرده است.

  اين شرح به‌صورت غير مزجى است. در هر مبحث، بخشى از عبارت مصنف ذكر شده، آنگاه قسمت‌هاى مختلف آن، درحالى‌كه درون پرانتز قرار گرفته و مسبوق به «قوله» گرديده، شرح داده شده است. در هر صفحه، حواشى حامدى در شرح و بررسى قسمت‌هاى مختلف كلام شارح (درحالى‌كه قسمت مورد نظر در پرانتز نهاده شده و «قوله» قبل از آن ذكر گرديده است)، به فاصله يك خط تيره قرار گرفته است.

  فهرست مطالب، در انتهاى كتاب آمده است.

  پانويس

  1. مجدى ابراهيم، يوسف، ص 348
  2. همان، ص 349
  3. مقدمه محقق، ص 3

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن كتاب.
  2. مجدى ابراهيم، يوسف «كتاب الأجرومية في النحو لابن آجروم (ت 723ق) دراسة و تعليق»، پايگاه مجلات تخصصى نور، نشريه: ادبيات و زبان‌ها، «علوم اللغة»، المجلد الثامن، 2005، العدد 2 (25 صفحه، از 347 تا 371).

  وابسته‌ها