سیمای نماز

  از ویکی‌نور
  سیمای نماز
  سیمای نماز
  پدیدآورانانصاریان، حسین (نويسنده)
  ناشردار العرفان
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1388ش
  چاپ4
  شابک-
  موضوعنماز - فلسفه
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏الف‎‏9‎‏س‎‏9 186/2 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  سیمای نماز تألیف حسین انصاریان، در اين كتاب ارزش و عظمت نماز از ديدگاه آيات و روايات بررسى شده است.

  نويسنده ضمن ارائه سير تاريخى نماز در امت‌ها و اديان قبل از اسلام و اهميت آن در شرايع ديگر به بررسى موقعيت، جايگاه و ارزش نماز و هم چنين آثار و بركات مادى و معنوى آن در دنيا و آخرت پرداخته است. در قسمتى ديگر از كتاب موانع اقامه نماز از ديدگاه آيات قرآن مطرح شده و شراب، قمار، بت‌پرستى و ريا از مهم‌ترين عوامل مانع نماز معرفى شده‌اند.

  در بخش ديگرى از مباحث كتاب شرايط‍‌ و آراستگى ظاهرى و شرايط‍‌ معنوى نماز از قبيل حضور قلب و خشوع در نماز مورد اشاره قرار گرفته و در پايان كتاب آيات سوره حمد و توحيد ترجمه و جنبه‌هاى اخلاقى، عرفانى و عقيدتى، مفاهيم و نقش اين دو سوره در انسان‌سازى و خودسازى بيان شده است.

  مهم ترين عناوين كتاب عبارت اند از: ارزش و عظمت نماز، نماز در آئينه حيات انبياء و امت‌ها، آدم(ع) و نماز، ادريس(ع) و نماز، نوح(ع) و نماز، ابراهيم(ع) و نماز، اسماعيل(ع) و نماز، شعيب(ع) و نماز، موسى(ع) و نماز، لقمان و نماز، داود(ع) و نماز، سليمان(ع) و نماز، يونس(ع) و نماز، زكريا(ع) و نماز، عيسى(ع) و نماز، محمد(ص) و نماز، امت اسلامى و نماز، نشانه‌هاى مؤمن، نماز درياى بيكران معرفت، ارزيابى جايگاه نماز، موانع نماز، شرايط‍‌ نماز، ترجمه نماز.[۱]

  پانويس

  1. ر.ک: حبیبی، سلمان، ص330-332


  منابع مقاله

  حبیبی، سلمان، کتابشناسی آثار انصاریان، قم-ایران، بی، نا، بی، تا


  وابسته‌ها