سیره خانوادگی ائمه معصوم علیهم‌السلام

  از ویکی‌نور
  سیره خانوادگی ائمه معصوم علیهم‌السلام
  سیره خانوادگی ائمه معصوم علیهم‌السلام
  پدیدآورانسلمانی گواری، ابوالفضل (نويسنده)

  منتظرالقائم، اصغر (به کوشش)

  پيرمراديان، مصطفي (به کوشش)
  ناشرمجمع جهانی اهل‌بيت(ع)
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1393ش
  چاپ1
  شابک978-964-529-826-3
  موضوعاسلام و خانواده - چهارده معصوم - اخلاق - تربیت خانوادگی - جنبه‌های مذهبی - اسلام
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /9س8س 230/17 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  سیره خانوادگی ائمه معصوم علیهم‌السلام، نوشته ابوالفضل سلمانی گواری، پایان‌نامه ارشد نویسنده معاصر بوده که در چهار فصل تنظیم شده و هدفش معرفی سبک و سیره زندگی اهل بیت(ع) در خانواده است.

  نویسنده بعد از توضیح مفاهیمی چون خانواده، سبک زندگی، سیره و تعلیم و تربیت، در فصل اول، به اهمیت و جایگاه خانواده می‌پردازد. وی مفهوم خانواده را از بعد جامعه‌شناسی و حقوقی توضیح می‌دهد و نسبت نهاد خانواده را با نهاد اجتماع بیان می‌نماید سپس به مفهوم ازدواج، ‌تاریخچه‌ای اجمالی و جایگاه آن در میان ملل و نحل مختلف، اشاره می‌کند. جایگاه خانواده در اسلام و به ویژه قرآن کریم، معنای ازدواج، خانواده در قرآن و جایگاه آن در نزد معصومین، نحوه شکل‌گیری روابط زن و شوهر، و نیاز زن و شوهر را به یکدیگر، عناوین دیگری هستند که وی در این فصل، مورد بحث قرار داده است.

  در فصل دوم با عنوان شکل‌گیری خانواده در سیره ائمه(ع)، ابتدا اهمیت و اهداف ازدواج بیان شده؛ تشکیل خانواده، محبت و مودت به فرزندان، آرامش روانی، پاسخ به ندای فطرت و ازدیاد نسل و روزی، تکامل انسان، از جمله اهداف و نتایج ازدواج است. در بخش بعدی، شرایط لازم برای ازدواج همچون بلوغ عقلی و جنسی و رشد عاطفی بررسی شده است. بخش بعدی اختصاص به نحوه رفتار ائمه با همسرانشان دارد. نفقه، مهریه، رفتار جنسی از جمله مواردی است که بدان پرداخته شده است. زندگانی حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) به عنوان الگوی ویژه در سبک زندگی خانوادگی، در خاتمه این فصل معرفی شده‌اند.

  موضوع فصل سوم، تعلیم و تربیت فرزندان است. تربیتی که شروع آن نه از بدو تولد که حتی باید در مرحله انتخاب همسر و انعقاد نطفه، مورد توجه قرار گیرد. از این رو ملاک‌های انتخاب همسر و آداب مباشرت در کنار تربیت فرزند از بدو تولد تا کودکی و نوجوانی و جوانی، جزو مراحل تعلیم و تربیت فرزندان قرار گرفته است.

  فصل چهارم، وظائف زن و مرد نسبت به یکدیگر و همچنین وظائف خاص هر دو را بیان می‌کند.

  فهرست محتوا در آغاز و کتابنامه در پایان کتاب درج شده است.

  پانویس


  منابع مقاله

  1. متن کتاب

  وابسته‌ها