سير تطور تفاسير شيعه

  از ویکی‌نور
  سير تطور تفاسير شيعه
  سير تطور تفاسير شيعه
  پدیدآورانایازی، محمدعلی (نويسنده)
  ناشرکتاب مبين
  مکان نشرایران - رشت
  سال نشر1381ش
  چاپ3
  شابک964-7556-20-9
  موضوعتفاسیر شیعه - تاریخ - مفسران - سرگذشت‌نامه و کتاب شناسی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏الف‎‏9‎‏س‎‏9 92 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  سیر تطور تفاسیر شیعه اثر سید محمدعلی ایازی، پژوهشی است در بررسی تلاش عالمان شیعه در تفسیر قرآن کریم و سیر تطور آن، به‌صورت قرن شمار.

  عالمان و محققان شیعی، همواره در پاسداری و پاسداری از قرآن و معارف برگرفته از خاندان پیامبر(ص) کوشیده و در شکوفایی رشته‌های مختلف علوم قرآنی، تلاشی چشمگیر داشته‌اند و در این میان، گستردگی کار آنان در باب تفسیر، گسترده‌تر و نسبت به جمعیت سایر مذاهب و فرقه‌ها، چشمگیرتر می‌نماید، تا آنجا که می‌توان حجم انبوهی از تفاسیر صحابه و تابعین دیگر را متأثر از فرهنگ و آموخته‌های اهل‌بیت(ع) و شیفتگان آنان دانست. اثر حاضر نیز نگاهی است تاریخی به سیر تطور تفاسیر شیعه با توصیفی نه‌چندان مفصل از کم‌وکیف این دسته از تفاسیر[۱].

  نویسنده پیش‌ازاین، در کتاب «شناخت‌نامه تفاسیر» و «المفسرون حياتهم و منهجهم»، تفاسیر شیعه و سنی و فرقه‌های مختلف مانند زیدیه و اباضیه را به هدف اطلاع‌رسانی نسبت به همه تفاسیر موجود و چاپ شده قرآنی، معرفی کرده است، اما نسبت به تفاسیر شیعه و به‌ویژه با گرایش تاریخی و سیر تحول و تکامل آن در بستر تشیع، مطلبی نیاورده است. پس از آن، جزوه کوچکی به همین نام، به هدف معرفی بخشی از تفاسیر شیعه، توسط وی منتشر شده است، اما به جهت اختصار آن و نیز باتوجه‌به تحولات و نیاز جامعه، آن نوشتار گسترش و تعمیم‌یافته و نسبت به تفسیرهایی که هم اکنون از شیعه باقی است، در اثر حاضر، در اختیار خوانندگان قرار گرفته است[۲].

  نویسنده در ابتدا، ضمن تعریف تفسیر قرآن[۳]، به بیان ضرورت تفسیر[۴] و روش‌های تفسیری پرداخته[۵] و سپس سیر تطور تفاسیر شیعه را به‌صورت قرن به قرن، از قرن اول هجری، تا چهاردهم، پی گرفته و برای هر قرن، عنوانی برگزیده است که به‌عنوان نمونه، به چند مورد از این تفاسیر، اشاره می‌شود:

  1. قرن اول (پیدایش و تأسیس): تفسیر ابن عباس و عبدالله بن مسعود[۶].
  2. قرن دوم (تفسیر و جدایی از علم حدیث): تفسیر امام باقر(ع) و تفسیر منسوب به امام صادق(ع)[۷].
  3. قرن سوم (دوره تدوین): تفسیر حبری[۸].
  4. قرن چهارم (تثبیت علم تفسیر با گرایش اثری): تفسیر علی بن ابراهیم قمی[۹].

  پانویس

  1. ر.ک:مقدمه، ص15- 16
  2. ر.ک:همان، ص16
  3. متن کتاب، ص19
  4. همان، ص21
  5. همان، ص23
  6. همان، ص27-33
  7. همان، ص35-43
  8. همان، ص41- 43
  9. همان، ص45-53

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها