سلوة الحزين المعروف بالدعوات

  از ویکی‌نور
  سلوة الحزين المعروف بالدعوات
  سلوة الحزين المعروف بالدعوات
  پدیدآورانقطب راوندی، سعید بن هبةالله (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرکتاب سلوه الحزین المعروف به الدعوات

  الدعوات

  کتاب سلوة الحزين المعروف بالدعوات
  ناشرمدرسة الإمام المهدي (علیه‌السلام‏)
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1366 ش
  چاپ1
  موضوعاحادیث - جنبه‌های قرآنی

  دعاها

  دعاها - جنبه‏‌های قرآنی
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏267‎‏/‎‏54‎‏ ‎‏/‎‏ق‎‏6‎‏س‎‏8
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  دعوات الراوندى - سلوة الحزين، به زبان عربى، نوشته سعيد بن هبةالله، معروف به قطب‌الدين راوندى، متوفاى 573ق، حاوى روايات متعدد از معصومين(ع) در موضوع ادعيه و اذكار است.

  اين كتاب را، «الدعوات» مى‌خوانند، چون مشتمل بر دعاهاى مختلف در مناسبت‌هاى گوناگون است و «سلوة الحزين» مى‌گويند(مؤلف، همين نام را برگزيده است)، چون انسان غمگين را خرسند مى‌كند و اندوه را از دل او مى‌زدايد.

  ساختار

  كتاب، داراى چهار باب است كه اين ابواب، به ترتيب، مشتمل بر 4، 2، 5 و 3 فصل مى‌باشد. علاوه بر اين، كتاب، عناوين متفرقه ديگرى را نيز در بر گرفته است.

  گزارش محتوا

  در ابواب و فصول و عناوين مختلف كتاب، مطالبى از قبيل ارزش و اهميت دعا، چگونگى دعا و آداب و اوقات استجابت آن، ذكر استجابت دعاى صادقين، خصالى كه با وجود آنها آدمى از طب بى‌نياز مى‌گردد، عافيت و سلامتى با كمك نماز و دعا، نمازهاى پيامبر و ائمه، تسبيح‌هاى پيامبر و ائمه، نمازهاى ايام هفته، تعويذهاى ايام هفته، درمان با تربت پاک امام حسين(ع) و دعا و صدقه، دفن و تلقين و زيارت ميت و ذكر قبر و حالات آن و... در قالب روايت ذكر شده است.

  ويژگى‌هاى كتاب

  1. كتاب، پيرامون شريف‌ترين موضوعات پس از قرآن، سخن مى‌گويد، چرا كه در روايات، از دعا، به قرآن صاعد تعبير شده و اگر قرآن تكلم خدا با بنده است، دعا تكلم بنده با خداست؛ آن هم با كلماتى كه از عالم‌ترين و پاک‌دامن‌ترين انسان‌ها به ما رسيده است؛

  2. كتاب، از حيث متن و اتقان مطالب و درستى نقل، بسيار ارزشمند است، زيرا مربوط به قرن ششم هجرى است و نزدیک به عصر ائمه است و مؤلف هم فقط از افراد مورد اعتماد نقل كرده و روايات مورد وثوق خود را نقل كرده است؛

  3. بزرگان و علماى پس از قطب راوندى همگى به اين كتاب اعتماد كامل داشته و مطالب آن را در كتب خود آورده‌اند و در هيچ‌يك از كتب متأخر و تراجم هم تضعيفى نسبت به مؤلف و كتاب او ديده نشده است.

  وضعيت كتاب

  صفحه 283 تا 298 كتاب، مشتمل بر مطالبى است كه در «بحار الانوار» يا «مستدرك الوسائل» از كتاب «الدعوات» نقل شده، ولى در نسخه‌هاى موجود كتاب - كه ناقص هستند - نبوده است و ناشر، آنها را جمع‌آورى كرده و تحت عنوان «مستدركات الدعوات»، به متن كتاب افزوده است.

  در اين چاپ از كتاب، مقدمه كوتاهى در ابتدا آمده و پس از آن، فهرست مطالب و فهرست آيات و اَعلام ذكر شده است.

  مقدمه و تحقيق كتاب، به عهده سيد محمدباقرموحد ابطحى اصفهانى بوده كه تحقيق جامع و مفصلى در پاورقى انجام داده و شامل استخراج آيات و روايات متن و نسخه‌بدل‌ها است و متن روايات، با «بحار» و «مستدرك» مقابله شده و از چندين منبع روايى ديگر نيز آدرس‌دهى شده است.

  نسخه‌هاى كتاب

  از كتاب شريف «الدعوات»، دو نسخه خطى قديمى وجود دارد كه متأسفانه هر دو نسخه ناقص است و افتادگى‌هاى فراوان دارد و چاپ حاضر كتاب، با مقابله اين دو نسخه با يك‌ديگر و مقابله با متن «بحار» و «مستدرك» آماده شده است.

  وابسته‌ها