سرچشمه‌های آرامش در روان‌شناسی اسلامی

  از ویکی‌نور
  ‏سرچشمه‌های آرامش در روان‌شناسی اسلامی
  سرچشمه‌های آرامش در روان‌شناسی اسلامی
  پدیدآورانشفیعی مازندرانی، سید محمد (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرشامل پنجاه و هفت عامل آرام بخش و ضداضطراب و نگرانی
  ناشرفرهنگ آفتاب
  مکان نشرایران - قم
  سال نشرسده13
  چاپ1
  شابک964-9389-1-2
  موضوعآرامش و آسایش - جنبه‌های قرآنی - احادیث اخلاقی - اسلام و بهداشت روانی - روان شناسی اسلامی - احادیث
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏ش‎‏7‎‏س‎‏4 232/65 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود
  کد اتوماسیونAUTOMATIONCODE30294AUTOMATIONCODE

  سرچشمه‌های آرامش در روان‌شناسی اسلامی، اثر سید محمد شفیعی مازندرانی، کتابی است شامل پنجاه‌وهفت عامل آرامش‌بخش و ضد اضطراب و نگرانی و توضیح و تشریح آنها.

  از دو واژه اضطراب و نگرانی، همان معنایی به ذهن آدمی تداعی می‌شود که در علوم روان‌شناختی و روان‌کاوی امروز، به‌عنوان روان‌پریشی و نیز به‌عنوان «تشویش خاطر و تزلزل باطن و راحتی ضمیر» یاد می‌شود. این حالت، حالتی خطرناک و نوعی بیماری است و درمان این‌گونه بیماری‌ها از راه مراجعه به روان‌پزشک و همچنین خوددرمانی و مطالعه عوامل پیشگیری از اضطراب و مطالعه کتاب‌هایی مانند اثر حاضر، مقدور می‌باشد[۱].

  این کتاب، به بهانه تفسیر آیه شریفه ألا بذكر الله تطمئن القلوب (رعد: 28)، ترتیب یافته و در آن، پنجاه‌وهفت عامل آرامش‌بخش مورد نظر اسلام از منظر روان‌شناسی اسلامی، به‌گونه اختصار، مورد تبیین قرار گرفته و در اختیار خوانندگان قرار گرفته است[۲].

  نویسنده، معتقد است در روان‌شناسی اسلامی، حقایقی به ‌چشم می‌خورد که علوم روان‌شناختی بشری را توان دست یازیدن به آنها نیست؛ زیرا روح بشر، به‌گونه‌ای بایسته، مورد شناسایی بشر قرار نگرفته و در آینده نیز این چنین خواهد بود[۳].

  مطالب کتاب، در دو فصل کلی، تنظیم شده است. در فصل نخست، به بیان و توضیح مهم‌ترین عوامل ایجاد نگرانی و اضطراب، پرداخته شده است که برخی از مهم‌ترین آنها، عبارتند از: احساس در پیش داشتن آینده‌ای تاریک و مبهم، داشتن گذشته‌ای نامطلوب و یأس‌آور، احساس ضعف و ناتوانی، احساس پوچی در زندگی، ناامیدی، سوء تفاهم، تردید، مجالست و هم‌نشینی با مبتلایان به اضطراب، دنیاپرستی، احساس ناسپاسی، احساس فنا و نابودی، سوء ظن و بدبینی، وسوسه‌های شیطان، عصیان، عوامل اجتماعی، غیبت از این و آن و عدم انجام کارهای روزمره بر طبق برنامه و بی‌نظمی[۴].

  در فصل دوم، عوامل آرامش‌بخش، مورد بحث و بررسی قرار گرفته است که برخی از آنها، عبارتند از: ایمان، دعا و نیایش، اذکار معنوی و الهی، انجام نماز، تقویت حالت یقین و رضا، زهدگرایی، شغل و سرگرمی سالم، ازدواج، حضور در محفل دوستان، تفریح و تفرج، ورزش، سیر و سفر، خوش‌گمانی، توجه به راز وجود مشکلات و ناکامی‌ها و شکست‌ها، چشم دوختن به نعمت‌های موجود، توبه و غفران‌طلبی و...[۵].

  پانویس

  1. ر.ک: سرآغاز، ص9
  2. ر.ک: همان، ص10
  3. ر.ک: همان
  4. ر.ک: متن کتاب، ص11-27
  5. ر.ک: همان، ص29-89

  منابع مقاله

  سرآغاز و متن کتاب.


  وابسته‌ها