زیادات حقائق التفسیر

  از ویکی‌نور
  زیادات حقائق التفسیر
  زیادات حقائق التفسیر
  پدیدآورانسلمی، محمد بن حسین (نویسنده)

  بودرینغ، جیرهارد (محقق)

  بودرینغ، جیرهارد (مقدمه‌نویس)
  ناشردار المشرق
  مکان نشرلبنان - بیروت
  سال نشر1995م.
  چاپچاپ یکم
  شابک2-7214-6007-2
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  زيادات حقائق التفسير، تکمله‌ای بر «حقائق التفسیر» عبدالرحمن محمد بن حسین سلمی (330-412ق) به قلم خود اوست. در این اثر منقولات دیگری منسوب به امام جعفر صادق(ع) و مشایخ طریقت صوفیه گردآوری و ارائه شده است. تحقیق کتاب به قلم جیرهارد بودرینغ است.

  حقائق التفسیر، یکی از کهن‌ترین‌‌ و مهم‌ترین تفاسیر عرفانی قرآن کریم است. سلمی در تفسیر اشاری خود، روش‌ تأویل‌ به شیوه صوفیان را‌ به‌‌کار گرفته و معانی‌ای از آیات قرآن را عرضه کرده که با آنچه از ظاهر آنها برمی‌آید متفاوت است. شیوه او در تفسیر و نیز محتویات کتابش‌ مورد اعتراض بسیاری از علمای اهل سنّت‌ قرار گرفته و برخی از آنها نیز تفسیر او را ارج نهاده‌اند. بیشترین اقوال نقل‌شده در حقائق التفسیر متعلق یا منسوب به امام‌ صادق(ع)، ابن عطاء، حلاّج و ابوالحسین نوری است‌. سلمی‌ پس از تألیف حقائق‌ التفسیر، منقولات دیگری از امامان و مشایخ طریقت را فراهم آورد و آن را کتاب‌ «زیادات حقائق التفسیر» نام نهاد:[۱]‏ «پس از آنکه از گردآوری کتاب «حقائق التفسیر» فارغ شدم، دوست داشتم مطالبی را به آن ضمیمه کنم، پس کتاب مستقلی را برای آن فراهم کردم... و آن را زیادات حقائق التفسیر نامیدم.[۲]

  این کتاب در 507 شماره ارائه شده است که شماره اول خطبه کتاب و شماره آخر حمد الهی و صلوات بر پیامبر(ص) و آل اوست. محقق کتاب، جیرهارد بودرینغ بر کتاب مقدمه‌ای به زبان انگلیسی نوشته که در انتهای کتاب ارائه شده است.

  پانویس

  1. ر.ک: ثبوت، اکبر، ص67
  2. ر.ک: مقدمه محقق، ص1

  منابع مقاله

  1. مقدمه محقق.
  2. ثبوت، اکبر، «نگاهی به حقائق التفسیر و زیادات حقائق التفسیر و بررسی پاره‌ای از آرای محققان در این باب»، آینه میراث، دوره جدید، بهار 1385، شماره 32، ص51 تا 72.


  وابسته‌ها