زبان قرآن، نحو مقدماتی

از ویکی‌نور
نحو مقدماتی
NUR15306J1.jpg
پدیدآورانمحمدی، حمید (نويسنده)
ناشردار العلم
مکان نشرایران - قم
سال نشر1387ش
چاپ17
شابک978-964-7669-12-2
موضوعزبان عربی - نحو - راهنمای آموزشی - قرآن - راهنمای آموزشی
زبانفارسی
تعداد جلد1
کد کنگره
‎‏/‎‏م‎‏3‎‏ز‎‏2‎‏ ‎‏4‎‏.‎‏ش 65/2 BP
نورلایبمطالعه و دانلود
کتابخوانمطالعه و دانلود

زبان قرآن، نحو مقدماتی، اثر حمید محمدی، کتابی است در آموزش مباحث نحوی، در سطح و مرحله آغازین.

نویسنده، معتقد است از میان علوم چهارده‌گانه ادبی، علم نحو از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است؛ زیرا از طرفی این علم از جهت وضع، منسوب به امیرالمؤمینن(ع) بوده و از جانب دیگر، گستردگی، کارآمدی و اهمیت مباحث این علم در مقایسه با علوم دیگر به اندازه‌ای است که علوم ادبی دیگر، تحت الشعاع علم نحو قرار دارند؛ زیرا چگونگی ارتباط کلمات با یکدیگر و تعیین نقش و حرکت آخر آنها برعهده این علم گذارده شده است. بنابراین، نویسنده، معتقد است با عنایت به گستردگی و اهمیت علم نحو، فراگیری آن به‌صورت آرام و طی چند مرحله، امری ضروری است[۱].

کتاب حاضر، حلقه اول از حلقه‌های سه‌گانه مباحث نحوی در مجموعه «زبان قرآن» است که نقش پایه‌ای نسبت به دو حلقه بعد از خود دارد و تسلط نسبی بر ترجمه آیات و روایات و ترکیب آنها و همچنین خواندن متون عربی، از ثمرات آموختن دقیق این کتاب است[۲].

وجود ترتیب منطقی میان مباحث و کلاسیک بودن آنها و داشتن تنظیم و دسته‌بندی مناسب همراه با نمودار، از ویژگی‌های کتاب است[۳].

از دیگر ویژگی‌های کتاب، آن است که در تنظیم آن، با توجه به مقدماتی بودن آن، سعی شده است که مباحث با سهولت و روانی ارائه گردد؛ به‌طوری که اساتید با کمترین زحمت می‌توانند مباحث هر درس را به‌راحتی آموزش دهند[۴].

تأکید بر ترکیب آیات و روایات و جمله‌های عربی از درس‌های آغازین کتاب برای رسیدن به یکی از اهداف مهم علم نحو می‌باشد که آن هدف، قدرت یافتن بر ترکیب جمله‌های عربی است و این توانایی نیز طی مرور زمان و با انجام تمرین‌های مناسب ترکیبی، حاصل می‌شود. بنابراین در این کتاب، سعی شده است که به‌طور شایسته، این هدف در خلال آوردن ترکیب در متن درس‌ها و یا پرسش و تمرین‌های مناسب، تأمین گردد[۵].

در این کتاب از ده‌ها آیه و روایت با مضامین بلند، به‌عنوان تمرین استفاده شده است و این موجب می‌شود تا محصلین زبان قرآن، در خلال آشنایی با قواعد نحو، با واژه‌ها، مضامین و محتوای آیات و روایات، انس بگیرند[۶].

پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص3
  2. ر.ک: همان
  3. ر.ک: همان، ص4
  4. ر.ک: همان
  5. ر.ک: همان
  6. ر.ک: همان

منابع مقاله

مقدمه کتاب.

وابسته‌ها