روضة الأنوار

  از ویکی‌نور
  روضة الأنوار
  روضة الأنوار
  پدیدآورانخواجوی کرمانی، محمود بن علی (نویسنده) عابدی، محمود (مصحح و مقدمه‌نويس)
  ناشرمرکز پژوهشي ميراث مکتوب
  مکان نشرايران - تهران
  سال نشر1387ش.
  چاپچاپ يکم
  شابک978-964-8700-47-3
  موضوعشعر فارسی - قرن 8ق.
  زبانفارسی
  تعداد جلد2
  کد کنگره
  ‏ ‎‏1387 ر9 / 5456 PIR
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  روضة الأنوار تألیف خواجوی کرمانی (689-753ق)، منظومه‌ای است عرفانی، اخلاقی و اجتماعی، در بحر سریع، بر وزن مخزن الاسرار نظامی و در بیست مقاله که هر یک از آن‌ها در موضوع خاصی است و با حکایتی تبیین و تأیید می‌شود.[۱]

  بخش اعظم مطالب آن، خلاصه مباحث صوفیانه‌ای است که در حوزه‌های فرهنگی اواخر قرن هفتم و اوائل هشتم کرمان و فارس، مجلس درس دوست‌داران تصوف را گرمی و رونق می‌داده است.

  حضور عناصر برجسته‌ای از لمعات فخرالدین عراقی (688یا686-610ق)، در آن، نشان می‌دهد که آثار و اندیشه‌های وی و چه بسا محیی‌الدین عربی (560- 638ق)، در آن سال‌ها، در شیراز و کرمان، نه تنها در میان اهل مدرسه خوانندگانی جدی، مانند خواجو، می‌دیده است، بلکه برای طرح در محافل اهل سیاست و حکومت هم جاذبه‌هایی داشته است.

  از جانب دیگر، روضة الانوار و مخزن الاسرار، در بعضی از معانی صوفیانه، ملاحظات اخلاقی و اجتماعی و بعضی از ویژگی‌های زبانی، با حدیقه سنایی پیوندی دارند، در عین حال که تفاوت‌های آن‌ها بسیار است. از جمله تفاوت‌ها در میزان سلامت اجتماعی عصر زندگی و در نتیجه سکونت خاطر و نشاط روحانی است که در آثار هر یک انعکاس یافته است و سنجش این آثار با چنین نگاهی به شعر عارف قرن ششم و صوفیانه‌گوی قرن هشتم، درجه تحول استغنا و رضامندی و تبدیل آن به نیاز و ناخرسندی را به خوبی خاطرنشان می‌کند.

  به‌علاوه، در روضة الانوار از شکوه‌هایی که شاعر از زادگاه خویش، کرمان، و اهل زرق و ریای آن سامان دارد با استمداد روحانی وی از شیخ مرشد مدفون در کازرون، و اظهار ارادتمندی به امین‌الدین بلیانی، در پیوسته است، و این شکوه و ارادت، خود به خود نمودار اختلاف طریقت و نظر صوفیان شناخته شده کرمان و مورد احترام آل مظفر، و مشایخ شیراز و خاندان اینجوست که شاعر با آن‌ها سر و کار داشته است.[۲]


  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص‌چهل
  2. ر.ک: اشاره، ص‌یازده و دوازده

  منابع مقاله

  اشاره و مقدمه کتاب

  وابسته‌ها