روش‌شناسی علم کلام

  از ویکی‌نور
  روش‌شناسی علم کلام
  روش‌شناسی علم کلام
  پدیدآورانبرنجکار، رضا (نويسنده)
  عنوان‌های دیگراصول استنباط و دفاع در عقاید
  ناشرمؤسسه علمی فرهنگی دار الحديث. سازمان چاپ و نشر
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1391ش
  چاپ1
  شابک978-964-493-651-7
  موضوعکلام - کلام - روش‌شناسی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ب4ر9 203 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  روش‌شناسی علم کلام: اصول استنباط و دفاع در عقاید، نوشته رضا برنج‌کار (متولد1342ش)، به سبک آموزشی و منبعی برای همه درس‌های کلام در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته‌های فلسفه و کلام اسلامی، فلسفه غرب و کلام در ایران است. هدف اصلی کتاب روشن‌کردن روش علم کلام در دو مرحله استنباط و دفاع است.

  نویسنده پس از گفتار مقدماتی، مباحث را در دو بخش روش‌شناسی استنباط و روش‌شناسی دفاع سامان داده است. او خواسته است که جای خالی بحث روش‌شناسی علم کلام را در میان مباحث محتوایی و موضوعات اعتقادی و اختلافی کلامی - که علما در طول تاریخ به آن‌ها می‌پرداخته‌اند - ‌پر کند تا سرآغازی برای تأسیس دانش تازه‌ای باشد[۱].

  برنج‌کار بحث خود را با تعریف دانش کلام و ویژگی‌های آن آغاز می‌کند. سپس به وظیفه یک متکلم در تبیین دانش دین پرداخته و معرفت اعتقادی و درجات آن و وجه تمایز باورهای کلامی با داده‌های فقهی و فلسفی را توضیح می‌دهد[۲].

  نویسنده، روش‌شناسی استنباط را در چهارچوب دو روش‌شناسی نقلی و عقلی توضیح داده است. سپس، روش‌شناسی دفاع را با شرح و بیان روش‌های تبیین، تنظیم، اثبات، پاسخ به شبهه‌های اعتقادی و رد عقیده‌های معارض دینی به پایان برده است[۳].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص‌13
  2. ر.ک: متن کتاب، ص‌36-17
  3. ر.ک: مقدمه، ص‌14

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها