ذلک یوم الخروج دراسة حول ظهور الإمام المهدي عجل‌الله‌فرجه

  از ویکی‌نور
  ذلک یوم الخروج: دراسة حول ظهور الإمام المهدي علیه‌السلام
  ذلک یوم الخروج دراسة حول ظهور الإمام المهدي عجل‌الله‌فرجه
  پدیدآورانمدرسی، حسین (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرذلک یوم الخروج: دراسة عن نهضة الإمام المهدي(عج) دراسه حول ظهور الامام المهدی علیه‌السلام
  ناشرانصاريان
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1384 ش
  چاپ1
  شابک964-438-687-6
  موضوعمحمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. -

  محمد بن حسن(عج)، امام دوازدهم، 255ق. - غیبت

  مهدویت - احادیث

  مهدویت - انتظار
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏BP‎‏ ‎‏224‎‏/‎‏4‎‏ ‎‏/‎‏م‎‏4‎‏ذ‎‏8
  نورلایبمطالعه و دانلود

  ذلك يوم الخروج دراسه حول ظهور الامام المهدى(ع) اثر سيد حسين مدرسى، تحليلى از اهداف، مبانى حكومت و قيام حضرت مهدى(عج) است.

  در مقدمه، سوالاتى كه در بين مسلمانان درباره شخصيت امام عصر(عج)، نهضت و قيام او و سوالات ديگرى كه در اين زمينه وجود دارد، مطرح و اثر به هدف پاسخ‌گويى به اين سوالات نگارش يافته است.

  ساختار

  حقيقتى كه مكاتب الهى بر آن همواره تاكيد كرده و آن را تنها محدود به يك قوم و گوشه‌اى از جهان هستى مطرح ننموده‌اند، عبارت از تحقق يافتن حكومتى است كه صالحان مديريت آن را بر عهده دارند. ولقد كتبنا فى الزبور من بعدالذكر انّ الارض يرثها عبادى الصالحون (انبياء105/) حكومتى كه در آن عدل و داد برترى دارد و حق بطور آشكار در تمامى جهان حكم مى‌راند. حال اين سوال مطرح است كه چطور و چه هنگام مى‌توان بدين آرمان والاى بشرى جامه تحقق پوشاند؟ و مصلح و منجى و رهبرى كه اين وعده الهى را محقق خواهد كرد، چه كسى است و داراى چه ويژگى‌هايى مى‌باشد؟ مذاهب اسلامى تقريباً اتفاق نظر دارند كه اين منجى كه در آخرالزمان به امر خدا قيام مى‌كند، از نسل رسول خدا(ص) و فرزند فاطمه(ع) است. مؤلف در ضمن هفت فصل به شناسايى اين مصلح و منجى و چگونگى قيام و نشانه‌هاى ظهور او در آخرالزمان مى‌پردازد.

  روش مؤلف در مستندسازى مطالب اثر بر قرآن كريم و احاديث و روايات وارده از معصومين عليهم‌السلام كه در جوامع روايى نقل شده است، تكيه دارد.

  گزارش محتوا

  نگارنده در فصل اوّل، با بررسى و تحليل محتوايى احاديث و آيات قرآن به معرّفى امام عصر(عج)، خصوصيات و ويژگى‌هاى اخلاقى ايشان مى‌پردازد. فصل دوم به بحث از مقام ولايت و امامت و ملاكات شناسايى امام(ع) ميثاق انبياء با امام مهدى(ع)پرداخته است. انديشه مهدویت در عقيده شيعه در جايگاه رفيعى قرار دارد و با مفاهيم ارزشمندى؛ مانند انتظار، ظهور قيام و عدالت پيوند خورده است. نویسنده در فصل سوم به تحليل جايگاه انتظار در فرهنگ شيعه در زواياى مختلف مى‌پردازد. فصل چهارم به انقلاب حتمى كه به دست امام عصر(عج) محقق خواهد شد و نشانه‌هايى كه از اين انقلاب در روايات مطرح و بيان شده است، ولى زمان آن دقيقتاً مشخص نشده، پرداخته است. در فصل‌هاى بعدى به اهداف اين انقلاب و نهضت، ياران آن و موضع‌گيرى‌هاى مردم در زمان خروج امام زمان(ع) پرداخته مى‌شود.

  گزارش وضعيّت

  پاورقى‌ها به ذكر منابع روايى كه احاديث از آن‌ها در متن نقل شده پرداخته است.و در مواردى، احاديث كه در جوامع روايى اهل سنّت نيز آمده، به طور كامل همراه سند و راويان آن درج شده است. همچنين پاورقى‌ها دربردارنده منابعى كه مطالب به آن‌ها مستندسازى شده است، نيز پرداخته است.

  فهرست مطالب در آخر اثر گنجانده شده است.

  منابع مقاله

  1. پايگاه اطلاع رسانى سراسرى اسلامى(پارسا)،1388، امام مهدى(عج) در آينه قلم، قم، موسسه اطلاع رسانى مرجع
  2. اثر حاضر