ده رساله فارسی

  از ویکی‌نور
  ده رساله فارسی
  ده رساله فارسی
  پدیدآورانحسن‌زاده آملی، حسن (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرده رساله فارسی: قرآنی، عرفانی، ریاضی، طبی، اخلاقی، فقهی، فلکی، حکمی
  ناشرال‍ف‌. لام‌. م‍ی‍م‌
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1385 ش
  چاپ1
  شابک964-95625-4-0
  موضوعاسلام - مقاله‌ها و خطابه‌ها مقاله‌های فارسی - قرن 14
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‎‏BP‎‏ ‎‏10‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏5‎‏د‎‏9
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  ده رساله فارسى، مجموعه‌اى است نفيس از علامه حسن حسن‌زاده آملی، مشتمل بر موضوعات مختلف قرآنى، عرفانى، حكمى، فقهى، طبى، اخلاقى، رياضى و فلكى.

  ساختار

  اين مجموعه، حاوى يك خطبه كوتاه و ده رساله است.

  گزارش محتوا

  رساله اول، موسوم به «مدارج و معارج» است و در آن، سخن از مدارج قرآن و معارج انسان، به ميان آمده و نيز بحثى اجمالى در مورد حروف مقطعه قرآن، مطرح گرديده است.

  رساله دوم، داراى عنوان«كُلٌّ فِي فَلَكٍ يَسْبَحُونَ»، است. پاره‌اى از مطالب مطرح شده در اين رساله، عبارتند از: افلاك، در علم هيئت از قديم الدهر به معنى مدارات اجرامند؛ دانشمندان هيوى، فلك را بر جسم كره مطلقا، خواه عنصرى و خواه سماوى، اطلاق كرده‌اند؛ ثابت بن قرة كه از دانشمندان رياضى و هيوى بزرگ پيشين است، به چند قرن قبل از اسحاق نيوتن، قائل به قوه جاذبه زمين بوده است؛ پيشينيان قائل به حركت وضعى و انتقالى زمين بوده‌اند و كپرنيك و گاليله بدان متفرد نبوده‌اند؛ ارض قرآنى و ارض هيوى و تميز هر يك از ديگرى و...

  رساله سوم، به نام رساله «لوح و قلم» است و درباره حقيقت ملك و تمثل آن براى انسان، وحى، قلم، لوح، كتاب، قضا و قدر، آسمان و زمين، طبقات ملائكه و... سخن گفته است.

  رساله چهارم، موسوم به «ليلة القدر و فاطمه(س)» است و در آن، از ليلة القدر بودن و يوم الله بودن حضرت فاطمه(س) و مقام رفيع ليلة القدر و يوم الله و عظمت سعه وجودى انسان و شرح صدر او، سخن به ميان آمده است.

  رساله پنجم، به نام «مناسك حج» است و درباره عمره تمتع، حج تمتع و برخى از احكام نساء مى‌باشد و در پايان رساله، مؤلف، نامه حاوى برخى از اسرار اعمال حج را كه به يكى از دوستان زائر بيت‌الله نوشته، ذكر نموده است.

  رساله ششم، موسوم به «كر» است و با توضيح برخى از قواعد و اصطلاحات رياضى و تمسك به آنها، در مورد مقدار كر بحث كرده است.

  رساله هفتم، به نام «قطب‌نما و قبله‌نما»، است و درباره فرق قطب جغرافيايى و قطب مغناطيسى زمين، معرفت سمت قبله از قطب‌نما و تميز قطب‌نما از قبله‌نما سخن مى‌گويد.

  رساله هشتم، به نام «اختلاف منظر و انكسار نور»، است و درباره اختلاف منظر و انكسار نور و برخى از آلات رصدى و جيب و ارتفاع و بعضى ديگر از مسائل هيوى و رياضى و طبيعى سخن گفته است.

  رساله نهم، به نام «طب و طبيب» است و در آن، از ارزش علم طب و مقام و منزلت طبيب و برخى از حكايات در زمينه معالجات شگفت‌انگيز، سخن به ميان آمده است.

  رساله دهم، موسوم به «تشريح» است و در آن، از سابقه تشريح و جايگاه آن در ميان اطباى اسلامى، بحث شده است.

  وضعيت كتاب

  فهرست محتويات مجموعه، در پايان آن ذكر شده است.

  وابسته‌ها