دفاع از حقوق زنان، ما و نظام بین‌الملل

  از ویکی‌نور
  دفاع از حقوق زنان، ما و نظام بین‌الملل
  دفاع از حقوق زنان، ما و نظام بین‌الملل
  پدیدآوراندفتر مطالعات و تحقیقات زنان
  ناشرمؤسسه فرهنگی طه
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1380ش
  چاپ1
  زبانفارسی
  تعداد جلد1

  دفاع از حقوق زنان، ما و نظام بین‌الملل، مجموعه‌ای است، شامل سخنرانی‌ها و مقاله‌هایی که در نشست تخصصی «دفاع از حقوق زنان، ما و دیدگاه بین‌الملل» و در آستانه تشکیل کنفرانس جهانی زنان در نیویورک، در چهارم خرداد سال1379 از سوی «دفتر مطالعات و تحقیقات زنان» برگزاری و بیان شده است.

  در این نوشتار، به نگاه دین به مقوله زن و خانواده و تبدیل مفاهیم دینی به الگوهای در دسترس توجه شده است. این نشست با حضور اندیشمندان اسلامی، نمایندگانی از نهادهای غیردولتی زنان، پژوهشگران مسائل زنان و فضلای حوزه علمیه خواهران برگزار و با سخنان حضرت آیت‌الله جوادی آملی آغاز شد و با سخنان آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی پایان یافت.

  در این جلسه، مباحثی در تحلیل دیدگاه بین‌المللی در زمینه‌های اجتماعی، حقوقی، کلامی و فقهی مطرح گردید. عنوان‌های مقاله‌ها و نویسندگان آنها عبارتند از: سیاست‌های جهانی در مسائل زنان، نوشته سید جعفر حق‌شناس، کنوانسیون و چالش‌های پیش‌رو، از عبدالرسول هاجری؛ حقوق زنان و «پکن + 5»، اثر احمدرضا توحیدی؛ کنوانسیون رفع تبعیض از دیدگاه حقوق بین‌الملل از محسن قدیر؛ فقه زنان و کنوانسیون محو تبعیض در نگاهی گذرا، اثر فریبا علاسوند؛ اجلاس‌های بین‌المللی زنان، از شعار تا واقعیت، نوشته زهرا تشکری؛ زنان، نظام بین‌الملل و رسالت ما، از محمدرضا زیبایی‌نژاد[۱].

  پانویس

  1. حبیبی، سلمان، ص80-81

  منابع مقاله

  حبیبی، سلمان، کتاب‌شناسی توصیفی زن و خانواده، قم، انتشارات دفتر عقل، چاپ یکم، 1387ش.

  وابسته‌ها