دانشنامه قرآن و حدیث

  از ویکی‌نور
  دانشنامه قرآن و حدیث
  دانشنامه قرآن و حدیث
  پدیدآورانمحمدی ری‌شهری، محمد (نويسنده)

  جمعی از پژوهشگران (نويسنده) شیخی، حمیدرضا (مترجم)

  آژیر، حمیدرضا (مترجم)
  ناشرمؤسسه علمی فرهنگی دار الحديث. سازمان چاپ و نشر
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1391ش - 1395ش
  چاپ2
  شابک978-964-493-494-0
  موضوعاحادیث اهل سنت - قرن 14 - احادیث شیعه - قرن 14 - احادیث موضوعی - دایره المعارف‏ها
  زبانعربی - فارسی
  تعداد جلد18
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏م‎‏3‎‏د‎‏2 136/9 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  دانشنامه قرآن و حدیث برگرفته از «میزان الحکمة» آیت‌الله محمد محمدی ری شهری (درگذشته 1401ش) است که به همت جمعی از پژوهشگران و با ترجمه حمیدرضا شیخی منتشر شده است. این دانشنامه با استفاده از منابع شیعه و اهل سنت در پاسخ به نیاز امروز پژوهشگران و عموم مردم گردآوری و منتشر شده است.

  نویسنده در مقدمه کتاب در پاسخ به این دو سؤال که نگارش دانش‌نامه‌ای بر پایه معارف قرآن و حدیث تا چه حد برای جامعه امروز ضروری است؟ و آیا جوامع حدیثی موجود، برای تأمین نیازهای پژوهشگران و علاقه‌مندان به آشنایی با معارف اسلامی کافی نیستند؟ به معرفی جوامع حدیثی اولیه و ثانویه مکتب اهل بیت(ع) و اهل سنت و نیز جوامع حدیثی متأخر می‌پردازد. او سپس این جوامع را اگرچه تا حدود بسیاری پاسخگوی نیازهای پژوهشگران می‌داند، اما معتقد است نیازهای عصر حاضر بسیار بیشتر از آثار موجود است. دیگر اینکه مسندنویسی و جمع احادیث، بدون تبویب و تنظیم موضوعی، در عصر حاضر کاربرد زیادی حتی برای پژوهشگران ندارد؛[۱] لذا روشمند بودن، آوردن حدیث در کنار قرآن، جامعیت، اختصار، مستند بودن، موضوع‌بندی درختی، ارزیابی و جمع‌بندی از جمله ویژگی‌های دانش‌نامه حدیثی مورد نیاز امروز است.[۲]

  مدخل‌هایی از دانشنامه قرآن و حدیث، پیش از انتشار کتاب، به فراخور نیاز و زمانه به‌صورت مستقل منتشر شده بود؛ فرهنگ‌نامه آرزو (الأمل)، فرهنگ‌نامه ادب (الأدب)، حکمت‌نامه کودک (الطفل) و حکمت‌نامه جوان (الشباب).[۳]

  این دانشنامه به ترتیب حروف الفبا با ارائه یک صفحه متن حدیث و صفحه بعد ترجمه آن ارائه شده است. مدخل‌ها با «ایثار» آغاز شده و تا جلد هجدهم به حرف «ثاء» و مدخل ثواب رسیده است.

  فهرست محتوا، آیات، اشعار، اشخاص، جمعیت‌ها و قبیله‌ها، جای‌ها، زمان‌ها، غریب الحدیث، ادیان، فرقه‌ها، مذاهب و کتابنامه در پایان هر جلد در ج شده است.

  پانویس

  1. ر.ک: پیشگفتار، ص11-7
  2. ر.ک: همان، 17-14
  3. ر.ک: همان، ص 27

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها