داعي الفلاح في أذكار المسا‌ء و الصبا‌ح‌

  از ویکی‌نور
  داعي الفلاح في أذكار المسا‌ء و الصبا‌ح‌
  داعي الفلاح في أذكار المسا‌ء و الصبا‌ح‌
  پدیدآورانسیوطی، عبدالرحمن بن ابی‌‌بکر (نويسنده) باجور، احمد عبد الله (محقق)
  ناشرالدار المصرية اللبنانية
  مکان نشرمصر - قاهره
  سال نشر1414ق - 1994م
  چاپ1
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /س9د2 266/55 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  داعي الفلاح في أذكار المسا‌ء و الصبا‌ح، نوشته ادیب، محدّث، مورّخ، مفسّر، فقیه و نویسنده فعال شافعی قرن نهم و دهم قمری، جلال‌الدین عبدالرحمن سیوطی (849-911ق)، مجموعه ذکرهایی است که صبح و شام گفته می‌شود و در احادیث پیامبر(ص) و صحابه ایشان آمده است.

  هدف و روش

  • جلال‌الدین سیوطی، در مقدمه بس مختصر و ناکافی‌اش نوشته است: این کتاب، نوشتاری لطیف است که آن را در مورد ذکرهای شبانه‌روز تألیف کرده‌ام؛ به ‌شکلی که همه مباحث مرتبط را شامل شود[۱].
  • محقق کتاب، احمد عبدالله باجور، در مقدمه‌اش فقط به معرفی سیوطی و فعالیت‌هایش پرداخته و ویژگی‌های نسخه‌های خطی این کتاب و کارهای تصحیحی خود را توضیح داده[۲] و متأسفانه معرفی کتاب حاضر و ویژگی‌های آن و چگونگی پیدایش و منزلت علمی آن را به فراموشی سپرده است.

  ساختار و محتوا

  این کتاب، تقسیم به فصل و باب و مانند آن نشده و نویسنده در آن، تعداد 133 روایت[۳]. در مورد اذکار گوناگون و متناسب با زمان‌ها و حالات مختلف را گردآوری کرده و همراه با اسناد آن، آورده است.

  نمونه مباحث

  • طبرانی با «سند حسن» از ابوالدرداء نقل کرده است که شنیدم رسول خدا(ص) می‌گوید: کسی که هر صبح و شام، 10 بار بر من صلوات بفرستد، شفاعت من در روز قیامت به او می‌رسد[۴].
  • احمد، ابوداود، نسایی، ابن ماجه، بیهقی، حاکم و طبرانی در دعا و مستغفری در دعوات از طریق ابی‌سلام از مردی در حمص (که خادم پیامبر(ص) بود، یعنی ثوبان)، با سند نقل کرده است که گفت: شنیدم پیامبر(ص) می‌گوید: هرکسی هنگام صبح و شام، 3 بار بگوید: «راضیم و ایمان دارم که الله پروردگارم است و اسلام، دینم و محمد(ص)، فرستاده خدای من»، بر خدای متعال ثابت و حقّ است که او را در روز قیامت راضی کند[۵].
  • طبرانی با «سند حسن» از ابوالدرداء نقل کرده است که شنیدم رسول خدا(ص) می‌گوید: کسی که برای مردان و زنان مؤمن در هر روز 27 یا 25 بار استغفار کند، از کسانی خواهد شد که دعایشان پذیرفته و به برکت آنها به اهل زمین روزی داده می‌شود[۶].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه نویسنده، ص27
  2. ر.ک: مقدمه محقق، ص8-25
  3. ر.ک: متن کتاب، ص182
  4. ر.ک: همان، ص136
  5. ر.ک: همان، ص61-62
  6. ر.ک: همان، ص180

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها