دائرةالمعارف الشيعية العامة

  از ویکی‌نور
  دائرةالمعارف الشيعية العامة
  دائرةالمعارف الشيعية العامة
  پدیدآوراناعلمی حائری، محمد حسین (نويسنده)
  ناشرمؤسسة الأعلمي للمطبوعات
  مکان نشرلبنان - بیروت
  سال نشر1413ق - 1993م
  چاپ2
  شابک-
  موضوعاسلام - دایره المعارف‏ها - دایره المعارف‏ها و واژه نامه‌‎های عربی - شیعه - دایره المعارف‏ها
  زبانعربی
  تعداد جلد18
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏الف‎‏6‎‏د‎‏2‎‏ 5/1 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  دائرةالمعارف الشيعیة العامة، یا «مقتبس الأثر و مجدد ما دثر من تاريخ البشر» نوشته محمدحسین اعلمی حائری (1393-1320ق) فرهنگ‌نامه‌ای فراهم‌آمده از داده‌هایی در حوزه جهانی، به‌ویژه جهان تشیع است که در هجده جلد عرضه شده است.

  اعلمی کاستی‌هایی را در کتاب‌های زمانه‌اش در ارائه داده‌هایی از جهان اسلام و تشیع می‌دیده است و با سخنی از شیخ محمدحسین آل کاشف‌الغطاء در این‌باره، انگیزه تألیف چنین اثری در او بیدار می‌شود[۱]. ‏بر این اثر، مراجع و بزرگان نامبرداری همچون سید ابوالحسن اصفهانی، سید هبةالدین شهرستانی، احمد امین انطاکی، محمدحسین آل کاشف‌الغطاء و محمدعلی اردوبادی تقزیظ نوشته و کار او را ستوده‌اند[۲]‏.

  این اثر در طی بیست سال فراهم آمده است. نویسنده در آغاز کار، به آوردن نام کسان و تبارشان بسنده کرده بوده، ولی در ادامه، دایره دائرةالمعارف را گشوده و آن را در جایگاه یک فرهنگ‌نامه بزرگ نشانده است؛ به‌گونه‌ای که این معجم، بسیاری از داده‌های تاریخی، انسانی، تمدنی، جغرافیایی، نجومی، طبی، دینی و غیر دینی را در بر گرفته است؛ داده‌هایی مانند سرگذشت بسیاری از پیامبران، جانشینان و یارانشان، سرگذشت پیشوایان معصوم شیعه و فرزندان ایشان، راویان حدیث، اخبار پادشاهان، امیران، وزیران، سرآمدان و شریفان یک قوم، سرگذست اقوام گذشته‌ای که از میان رفته‌اند، اخبار عالمان، فقیهان، حافظان قرآن، محدثان، واعظان، قاریان، شاعران، ادیبان، مداحان، مورخان، حکیمان، طبیبان، جراحان، فیلسوفان، حکایت‌های ظریف، دانش‌ها و فنون گوناگون و حتی معنای برخی واژه‌ها در این شمارند[۳]‏.

  نویسنده در آغاز، اثرش را با درج داده‌هایی از تبار پیامبر اسلام(ص)، از عبدالله بن عبدالمطلب تا حضرت آدم ابوالبشر مزین کرده است[۴]‏.

  شیوه تدوین کتاب بر اساس حروف الفبایی انجام یافته است[۵]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه مؤلف، ج1، ص23
  2. ر.ک: تقاریظ اعلام بر کتاب، همان، ص15-11
  3. ر.ک: مقدمه مؤلف، همان، ص17-20
  4. ر.ک: همان، ص26
  5. ر.ک: همان، ص19

  منابع مقاله

  مقدمه مؤلف و تقاریظ اعلام بر کتاب.


  وابسته‌ها