خرم‌دل، مصطفی

  از ویکی‌نور
  خرم‌دل، مصطفی
  نام خرم‌دل، مصطفی
  نام‎های دیگر به کردی: موستەفا خوڕڕەمدڵ
  نام پدر
  متولد 1315 ش
  محل تولد دهبکر، مهاباد، آذربایجان غربی
  رحلت ۴ خرداد ۱۳۹۹ش
  اساتید
  برخی آثار تفسیر نور
  کد مؤلف AUTHORCODE03552AUTHORCODE

  مصطفى خرم‌دل (1315-1399ش)، نویسنده، مترجم، قرآن‌پژوه، اسلام‌شناس و مفسر کرد ایرانی، رئیس دانشگاه کردستان، عضو هیئت علمی دانشگاه کردستان

  ولادت

  در سال 1315 در روستاى دهبُگر از توابع مهاباد متولد شد.

  تحصیلات

  در سال1330 در مدرسه «سعادت» نام‌نويسى انجام پذيرفت و در كلاس تهيه آن زمان كه تقريباً پيش‌مدرسه (آمادگى كنونى) بود به تحصيل پرداخت و سه سال در آنجا تحصيل كرده، سپس به مدرسه «خيام» رفت. هنوز دوره ابتدايى به پايان نبرده بود، به سبب بالا بودن سن و سال اينجانب برابر شناسنامه نه واقعيت، مجبور شد به‌طور مستمع آزاد سر كلاس بنشيند. از سال ششم ابتدائى تا پايان دوره دبيرستان به‌صورت متفرقه در امتحانات شركت مى‌نمود.

  كلاس اول دبيرستان بود، به علتى ترك تحصيل كرد و طلبه شد. پس از شش ماه و نيم طلبگى مجدداً در امتحانات متفرقه شركت نمود، پس از اخذ گواهى‌نامه دوم دبيرستان ایشان به سربازى رفت. كتاب‌هاى درس كلاس سوم دبيرستان را در پادگان‌هاى پسوه سلطنت‌آباد و خانه (پيرانشهر) مطالعه و با لباس سربازى گواهى‌نامه سيكل اول را اخذ نمود. در رشته ادبى ادامه تحصيل داد و ديپلم ادبى را در سال 1341 در مهاباد دريافت كرد.

  در سال 1342 دانشجوى رشته ادبيات عرب دانشكده ادبيات دانشگاه تهران شد. در دوره تربيت معلم يك‌ساله شركت و پذيرفته شد و آموزگار روزمزد ناحيه هفت تهران هم شد. در سال 1343 به‌عنوان آموزگار شاغل در دبيرستان در مهاباد به استخدام آموزش و پرورش درآمد.

  در سال 1347 ليسانس ادبيات عرب را دريافت داشت و تا سال 1350 دبير دبيرستان‌هاى مهاباد بود. در اين سال در فوق ليسانس رشته ادبيات عرب دانشگاه تهران پذيرفته شد. به تهران رفت و تا سال 1354 دبير دبيرستان‌هاى ناحيه 10 و 16 تهران بود.

  در سال ۱۳۵۲ در همان رشته از دانشگاه تهران با درجه فوق لیسانس فارغ التحصیل شد و در سال ۱۳۵۸ به اخذ دانشنامه دکتری فرهنگ عربی و علوم قرآنی از دانشکده الهیات دانشگاه تهران نائل آمد و پس از فارغ‌التحصیلی دوره فوق لیسانس همواره در دانشسرای عالی سنندج (که بعدها به دانشگاه کردستان تبدیل شد) به عنوان استاد و عضو هیأت علمی مشغول به تدریس بوده است.

  تحصیلات خود را تا دکتری زبان و ادبیات عرب ادامه داد. آثار ارزشمندی در زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات کردی و تفسیر قرآن کریم دارند که بیشتر آنها چاپ و منتشر شده است.

  وفات

  این قرآن‌پژوه کرد در روز یکشنبه ۴ خرداد ۱۳۹۹ش در شهرستان مهاباد در سن 84 سالگی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا وفات نمود.[۱]

  آثار

  1. نماز فرمان خدا؛
  2. مكالمه روزمره زبان كردى؛
  3. صرف دستور زبان كردى سورانى؛
  4. گلبُن دانش؛
  5. نحو زبان فارسى؛
  6. گنجينه صرف زبان عربى؛
  7. گنجينه نحو زبان عربى؛
  8. نگاهى گذرا به اعجاز علمى قرآن؛
  9. تفسير نور؛
  10. تفسير المقتطف؛
  11. الله (ترجمه)؛
  12. عنايت يزدان (ترجمه)؛
  13. دستور زبان فارسى؛
  14. در پرتو نور؛
  15. فرازها و اندرزهايى از قرآن.

  پانویس

  منابع مقاله

  1. پايگاه ام الكتاب
  2. خبر گزاری جمهوری اسلامی

  وابسته‌ها