حقوق و مسئولیت‌های زن در نظام اسلامی

  از ویکی‌نور
  حقوق و مسئولیت‌های زن در نظام اسلامی: مجموعه مقالات
  حقوق و مسئولیت‌های زن در نظام اسلامی
  پدیدآورانجمعی از نویسندگان
  ناشرمجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، معاونت فرهنگی
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1385ش
  چاپ1
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  حقوق و مسئولیت‌های زن در نظام اسلامی، مجموعه‌ای است از مقالات اولین کنفرانس بین‌المللی حقوق و مسئولیت‌های زن در نظام اسلامی که توسط جمعی از نویسندگان نوشته شده است.

  تهاجم فرهنگی جهان غرب و توطئه‌های همیشگی حکومت‌های استکباری علیه زن، مقام و منزلت والای وی را در جامعه بشری تهدید می‌کند و به تضعیف بنیان خانواده می‌انجامد. ازاین‌رو، شناسایی این توطئه‌ها و ترفندهای شیطانی و نیز برنامه‌ریزی و طراحی راهکارهای مناسب برای مقابله با آنها لازم است. بدین ترتیب، طرحی جامع و هماهنگ با نظر بانوان اندیشمند و محقق جهان اسلام که از دیدگاه‌های متعالی و جهان‌شمول اسلام عزیز سرچشمه گرفته است، تنظیم و طرح منشور بین‌المللی حقوق زن مسلمان در جهان امروز تدوین شد. بر این اساس، اولین کنفرانس بین‌المللی حقوق و مسئولیت‌های زن در نظام اسلامی با مشارکت سازمان‌های داخلی و خارجی مرتبط با موضوع، با هدف توجه به مطالب بیان‌شده و دست‌یابی به اهدافی تشکیل شده است که عبارتند از:

  1. تبیین عالمانه نظرها و دیدگاه‌های نظام اسلامی درباره مسئولیت‌ها و حقوق زن؛
  2. بسترسازی و ایجاد شرایط و فضای مناسب به‌منظور برقراری ارتباطات دائمی با زنان فرهیخته جهان اسلام؛
  3. تلاش برای تأسیس و تشکیل جبهه‌ای متحد برای مقابله با توطئه‌های استکبار جهانی در این مورد؛
  4. دست‌یابی به متن حقوقی پیشرفته و جامع در قالب «منشور بین‌المللی حقوق و مسئولیت‌های زن در نظام اسلامی» که مورد توافق و تصویب زنان فرهیخته و صاحب‌نظر جهان اسلام و مجامع بین‌المللی مرتبط باشد.

  عنوان‌ها و موضوع‌های مقاله‌ها و نام‌های نویسندگان مقاله‌های این مجموعه به این شرح است:

  پیش‌نویس حقوق و مسئولیت‌های زن در نظام اسلامی، وضعیت زن مسلمان و نقش وی در اجتماع، از محمد علی تسخیری؛ وظیفه زن در برابر حمایت از هویت خانواده در نظام اسلامی، از محمد دسوقی؛ نقش و جایگاه زن در خلقت، اثر اقبال بریشاحدوقی؛ نظریه عزت نفس زنان و...، اثر محمد سعید عمر اسماعیل؛ حقوق و مسئولیت‌های فردی زنان...، از فوزیه بیسمی؛ زنان در برهه‌ای از زمان، اثر کارین باربارا؛ نقش و جایگاه زن در خلقت، از ک. م. دوسا؛ حقوق زن و وظایف او در خانواده و جامعه، از رباب صدر؛ چالش‌های فراروی زن مسلمان در جوامع معاصر، اثر جعفر عبدالسلام؛ خانواده از دیدگاه دین، از الطیب سلامه؛ و جایگاه زن در خلقت، از نازنین کریم.

  گفتنی است این کتاب با عنوان «المرأه و مسئولیاتها فی النظام الاسلامی»، به عربی ترجمه شده و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی آن را منتشر کرده است[۱].

  پانویس

  1. حبیبی، سلمان، ص76-78

  منابع مقاله

  حبیبی، سلمان، کتاب‌شناسی توصیفی زن و خانواده، قم، انتشارات دفتر عقل، چاپ یکم، 1387ش.

  وابسته‌ها