جوینی، عزیزالله

  از ویکی‌نور
  NUR02102.jpg
  نام جوینی، عزیزالله
  نام‎های دیگر
  نام پدر
  متولد 1304ش
  محل تولد روستای کلاته علی در نزدیکی شهر اسفراین
  رحلت بهمن سال 1391
  اساتید
  برخی آثار تفسیر نسفی

  ترجمه نهج‌البلاغه (ناشناس)

  کد مؤلف AUTHORCODE02102AUTHORCODE

  عزیزالله جوینی (1304-1391ش)، مصحح نسخ خطی، محقق، شاهنامه‌پژوه، دکترای زبان و ادبیات فارسی، استاد دانشگاه بوده و آثار زیادی در زمینه تصحیح و تحقیق از خود به یادگار گذاشته که تصحیح شاهنامه، از جمله آنها است.

  ولادت

  عزیزالله جوینی، مصحح، محقق و شاهنامه‌پژوه و استاد دانشگاه در سال 1304 در روستای کلاته علی در نزدیکی شهر اسفراین به دنیا آمد.

  تحصیلات

  وی تحصیلاتش را تا دوره دکترا ادامه داد و در حوزه ادبیات فارسی و عربی، تلاش‌های بسیاری انجام داد. وی همچنین استاد بازنشسته دانشکده ادبیات دانشگاه تهران بود[۱].

  وی بیش از 80 مقاله در حوزه‌های مختلف ادبیات نقد و منتشر کرده است. او همچنین ترجمه‌های بسیاری از عربی و انگلیسی به زبان فارسی دارد. وی تصحیح جلد هفتم شاهنامه فردوسی را از روی نسخه موزه فلورانس به سرانجام رساند و در جلد هفتم که شامل داستان بیژن و منیژه است کوشیده بود تا همان شیوه مجلدهای قبلی را دنبال کند و ازاین‌رو به شرح واژگان دشوار و برگردان همه ابیات در شاهنامه پرداخت[۲].

  وفات

  وی در بهمن سال 1391 به دلیل وخامت حال جسمانی به دلیل خونریزی داخلی در بیمارستان بستری شد و در حدود ساعت 2 بامداد چهارشنبه، 25 بهمن سال 1391 در سن 87 سالگی درگذشت[۳] و در قطعه نام آوران بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

  آثار

  برخی از آثار وی عبارتند از:

  1. تصحیح و شرح فرهنگ مجموعه الفرس؛
  2. تصحیح مفردات قرآن؛
  3. تصحیح تفسیر نسفی؛
  4. تصحیح فرهنگ مصادره اللغة؛
  5. تصحیح نهج‌البلاغة.

  پانویس

  1. پایگاه راسخون
  2. همان
  3. همان

  منابع مقاله

  [http://www.rasekhoon.net/mashahir/show/692954

  وابسته‌ها