جنبش ذاتی طبيعت (حرکت جوهری)

  از ویکی‌نور
  ‏جنبش ذاتی طبيعت (حرکت جوهری)
  جنبش ذاتی طبيعت (حرکت جوهری)
  پدیدآورانگرامی، محمدعلی (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرجنبش ذاتی طبیعت، حرکت در جوهر
  ناشردفتر حضرت آیت‌الله العظمی گرامی
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1388ش
  چاپ1
  شابک978-600-5713-00-8
  موضوعحرکت جوهری - فلسفه اسلامی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏‎‏گ‎‏4‎‏ج‎‏9 55 BBR
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  ‏‏جنبش ذاتی طبیعت (حرکت جوهری)، با عنوان روی جلد «جنبش ذاتی طبیعت (حرکت در جوهر)»، اثری است از محمدعلی گرامی، با موضوع فلسفه اسلامی و تبیین حرکت جوهری در نظام فلسفی.

  این اثر (که مربوط به یکی از مباحث مهم، یعنی بحث حرکت در جوهره و ذات همه موجودات عالم طبیعت است)، حاصل تکمیل نوشته‌های نویسنده در زندان (سال‌های 52 تا 55) در زمان پهلوی بوده که بعدها با ارائه آن به‌صورت کامل‌تر برای جمعی از طلاب حوزه علمیه قم و پیاده شدن آن متن به‌صورت نوار و تصحیح مختصر یکی از طلاب، اولین بار در مجله کیهان اندیشه ضمن چند شماره به چاپ رسیده است؛ سپس با اصلاحات مجدد خود نویسنده روی آن، روند تکمیل و اصلاح مطالب این مباحث توسط خود او به انجام رسیده و در قالب کتاب حاضر چاپ شده است[۱].

  در این کتاب، پس از بیان اهمیت فلسفه در مقدمه، بحث حرکت در مکاتب مختلف فلسفی مطرح شده و فرق نگاه صدرایی به حرکت با نگاه عارفان به آن مشخص می‌شود. بیان بحث حرکت جوهری در متون دینی و اثبات آن، مقولاتی که حرکت دارند، تعریف حرکت و توضیح درباره حرکت‌های توسطیه و قطعیه، بیان مقولات بدون حرکت و حرکت جوهری در غیر مکاتیب فلسفی، بیان براهین حرکت جوهری و نقد و بررسی آنها، بیان نگاه قرآن در حرکت جوهری، توضیح درباره حرکت در جوهر، وجود یا عدم وجود حرکت در جوهر در بهشت، وجود زمان به‌عنوان دلیلی بر حرکت در جوهر و... برخی از مباحث مطرح‌شده در این اثر هستند.

  از جمله دیگر مباحث این کتاب، اشکالات بوعلی سینا به حرکت در جوهر و پاسخ‌های ملاصدرا به او، بیان محل حرکت، پاسخ به شبهه حرکت در حرکت، عامل حرکت جوهری در انسان، بیان نسبیت زمان و توضیح درباره زمان، بحث متغیر و ثابت، ارتباط متغیر با قدیم و... است.

  پانویس

  1. ر.ک: پیشگفتار، ص12-13

  منابع مقاله

  پیشگفتار و متن کتاب.

  وابسته‌ها