تفسیر انوار ثقلین بر اساس ارتباط‌شناسی بین قرآن و عترت

  از ویکی‌نور
  تفسیر أنوار الثقلین بر اساس ارتباط شناسی بین قرآن و عترت
  تفسیر انوار ثقلین بر اساس ارتباط‌شناسی بین قرآن و عترت
  پدیدآورانمحققیان، رضا (نویسنده)
  عنوان‌های دیگرارتباط أنوار الثقلین در تفسیر قرآن (ارتباط شناسی بین قرآن و عترت)
  ناشراکرام رضا محققیان
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1397-1391ش.
  چاپچاپ یکم
  موضوعقرآن - بررسی و شناخت

  احادیث خاص (ثقلین)

  تفاسیر شیعه - قرن ??
  زبانفارسی
  تعداد جلد3
  کد کنگره
  ‏/م3ت7 / 145 BP

  تفسیر انوار ثقلین بر اساس ارتباط‌شناسی بین قرآن و عترت تألیف رضا محققیان (متولد 1348ش)، شیوه جدیدی در نگارش تفسیر است که محور مباحث ارتباط هر یک از آیات قرآن با عترت است. در سه جلد منتشر شده این تفسیر تنها سوره حمد و بخشی از سوره بقره تفسیر شده است.

  نویسنده در مقدمه کتاب پس از ذکر توضیحاتی پیرامون قرآن و عترت و ارتباط این دو با هم، سبب نگارش کتاب را این‌گونه توضیح می‌دهد: در قرون اخیر مقداری به محتوای آیات پرداخته شده و سپس بحث تفسیر موضوعی قرآن و تفسیر قرآن به قرآن مطرح شده است، اما این مطلب مهم که قرآن با اهل‌بیت(ع) چه ارتباطی دارد که پیامبر فرموده است قرآن از عترت جدا نمی‌شود و نیز فرموده است علی با قرآن است و قرآن با علی است و از هم جدا نمی‌شوند، این محور کار مفسرین نبوده است و این کار را ما نباید توقع داشته باشیم که اهل سنت انجام بدهند، هر چند در روش‌های قبلی تفاسیر خوبی توسط بزرگان از علمای شیعه و نیز توسط اهل تسنن نوشته شده است. این سبک تفسیر که ما دنبال آن هستیم یک سبک جدید و نسبتاً دشواری است و همت بلند می‌طلبد که این کار انجام شود.[۱]

  شیوه نگارش تفسیر سوره بقره بدین‌ترتیب است که در بخش اول در ضمن فصولی ارتباط سوره بقره با عترت به عنوان مباحث مقدماتی مطرح شده است. سپس در بخش دوم تفسیر سوره بقره و ارتباط‌ها با تفصیل بیشتری مطرح شده است.[۲]‏ تفصیل مطالب سبب شده که تا انتهای جلد سوم کتاب تا آیه 103 سوره بقره تفسیر شود.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه، ص26-25
  2. ر.ک: متن کتاب، جلد2، ص36 و 99

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.


  وابسته‌ها