ترجمه و شرح باب حادي عشر (علامه حلی، حسن بن یوسف)

  از ویکی‌نور
  ترجمه و شرح باب حادی عشر
  ترجمه و شرح باب حادي عشر (علامه حلی، حسن بن یوسف)
  پدیدآورانعلامه حلی، حسن بن یوسف (نویسنده)

  فاضل مقداد، مقداد بن عبدالله (شارح)

  شیروانی، علی (مترجم)
  عنوان‌های دیگرالباب الحادی عشر. شرح النافع یوم الحشر فی شرح باب الحادی عشر. فارسی - عربی
  ناشردار الفکر
  مکان نشرقم - ایران
  سال نشر1385 ش
  چاپ2
  موضوععلامه حلی، حسن بن یوسف، 648 - 726ق. الباب الحادی عشر - نقد و تفسیر کلام شیعه امامیه - قرن 8ق.
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏BP‎‏ ‎‏210‎‏/‎‏5‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏8‎‏ ‎‏ب‎‏202741
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  ترجمه و شرح باب حادى‌عشر اثر على شیروانى، ترجمه و شرحى فارسى بر شرح عربى مقداد بن عبدالله سیورى مشهور به فاضل مقداد (متوفاى 826ق) است که خود شرح باب حادى عشر علامه حلّى (متوفى 726ق) است.

  شرح فاضل مقداد سالهاى متمادى از کتب درسى در کلام و عقائد امامیه در حوزه‌هاى علمیه بوده و در چند دهه اخیر در دانشگاه‌هاى داخل و بعضاً در خارج از کشور ایران نیز از کتب درسى بوده است[۱].

  این شرح بارها به فارسى نیز ترجمه شده است. کوچنانى در ابتداى مقاله‌اش به تعدادى از این ترجمه‌ها اشاره نموده و مورد نقد قرار داده که خواننده مى‌تواند با مطالعه این مقاله با دید روشن‌ترى از ترجمه شیروانى استفاده نماید[۲].

  شیروانى پس از آوردن بخشى از متن عربى کتاب در بالاى صفحه، در ذیل به ترجمه و شرح مختصر آن اقدام نموده و ترجمه‌اى سلیس و روان ارائه نموده است[۳].

  مترجم در ترجمه اثر رعایت امانت را کرده و عناوین و مطالبى را که از خود به متن افزوده را داخل کروشه قرار داده است. وى اگر توضیح مفصل‌تر یک لفظ، عبارت یا اصطلاح را لازم دیده آن را به پاورقى کتاب منتقل کرده است. همچنین اگرچه آدرس روایات را متذکر نشده اما آدرس آیات و سوره‌ها را جلوى آیه داخل کروشه آورده و تمامى آیات و روایات را نیز اعراب‌گذارى کرده است.

  از ایرادات وارد بر این ترجمه، فقدان مقدمه‌اى که خواننده را با زندگى مؤلف و شارح و شیوه نگارش کتاب آشنا کند. نبود فهرست اعلام، آیات و روایات را نیز باید بر نقاط ضعف کتاب افزود. البته فهرست تفصیلى مطالب در ابتداى کتاب آمده است[۴].

  پانویس


  منابع مقاله

  1. متن کتاب.
  2. کوچنانى، عباسعلى، «نقدى بر ترجمه باب حادى عشر»، پایگاه مجلات تخصصى نور، مجله دانشگاه انقلاب، زمستان 1372، شماره 100، ص141-168.

  وابسته‌ها