تراز بالندگی: عدالت اقتصادی در نهج‌البلاغه

  از ویکی‌نور
  تراز بالندگی
  تراز بالندگی: عدالت اقتصادی در نهج‌البلاغه
  پدیدآوراندلشاد تهرانی، مصطفی (نويسنده) امام علی علیه‌السلام (نويسنده)
  عنوان‌های دیگرعدالت اقتصادی در نهج‌البلاغه ** نهج‌البلاغه. فارسی.برگزیده. شرح
  ناشردريا
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1395ش
  چاپ1
  شابک978-964-7313-57-5
  موضوععلی بن ابی‎طالب(ع)، امام اول، 23 قبل از هجرت - 40ق. نهج‌البلاغه - عدالت - اسلام و اقتصاد - رشد اقتصادی - جنبه‏‌های اچتماعی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  1395 /د8 ع35 38/9 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  تراز بالندگی: عدالت اقتصادی در نهج‌البلاغه، عنوان اثری است از مصطفی دلشاد تهرانی با موضوع بررسی عدالت اقتصادی در نهج‌البلاغه.

  این اثر حاوی دیباچه مفصلی است که متن آن بیشتر به سخنرانی می‌ماند. نویسنده در این دیباچه مفصل که چیزی حدود 40 صفحه از متن کتاب را اشغال کرده، درباره مفهوم عدالت و نهج‌البلاغه و شیوه تحقیق و مطالعه نهج‌البلاغه صحبت کرده است[۱].

  شیوه‌های تحقیق و مطالعه نهج‌البلاغه به سه دسته مطالعه ترتیبی، مطالعه گزینشی و مطالعه موضوعی تقسیم شده است و نوع بررسی مؤلف در این کتاب در موضوعات نهج‌البلاغه از نوع موضوعی است[۲].

  نویسنده در این کتاب به بررسی عدالت اقتصادی، جایگاه آن، لوازمش، زمینه‌های آن و پایه‌های عدالت اقتصادی می‌پردازد. بیشترین حجم مطالب کتاب را در بخش زمینه‌های عدالت اقتصادی شاهدیم؛ در این بخش سرفصل‌هایی چون نگاه منفی به ناداری و کمبودداری و نکوهش این امر، آثار فردی و اجتماعی فقر، بیان خط فقر، دارایی و ثروت و دو نوع رویکرد مثبت و منفی نسبت به ثروت و توانمندی و آثار هرکدام، نگاه به دارایی و ثروت‌های عمومی و فرهنگ نفی اسراف و اتلاف و تبذیر، نفی اتراف، کار و تلاش اقتصادی و پیامدهای آن، فرهنگ‌های غنای کفافی، پاکی اقتصادی، کیفیت‌گرایی، قناعت‌ورزی، اعتدال و میانه‌روی اقتصادی و... از مطالب این بخش هستند[۳]. در بخش پایه‌های عدالت اقتصادی در کتاب نیز شاهد مباحثی چون دانش اقتصادی، عقلانیت، برنامه‌ریزی و تدبیرمندی، بیان وضعیت دولت بسامان و امنیت اقتصادی و مباحثی چون سرمایه‌گذاری، تولید، بهره‌وری، عمران و آبادی، نظام مالیاتی، تأمین اجتماعی و حفظ توازن محیط زیست و... هستیم[۴].

  تلاش نویسنده در پیدا کردن موضوعات به‌روز از میان مطالب نهج‌البلاغه قابل تقدیر است و به نظر می‌رسد در بخش محتوایی کتاب، شاهد مطالب و موضوعاتی هستیم که قابل تأمل هستند و ارزش مطالعه و تحقیق بیشتر را دارند؛ ازاین‌رو مطالعه این کتاب می‌تواند سرفصل‌های خوبی برای تحقیق بیشتر درباره این موضوعات به دست ما بدهد.

  پانویس

  1. ر.ک: دیباچه کتاب، ص13-50
  2. ر.ک: همان، ص46-49
  3. ر.ک: متن کتاب، ص67-177
  4. ر.ک: همان، ص179-234

  منابع مقاله

  دیباچه، متن و فهرست مطالب کتاب.

  وابسته‌ها