تذكرة الأولياء (رینولد الن‌ نیکلسون)

  از ویکی‌نور
  تذكرة الأولياء‏
  تذكرة الأولياء (رینولد الن‌ نیکلسون)
  پدیدآورانعطار، محمد بن ابراهیم (نويسنده) نيکلسون، رينولد الين (مصحح)
  عنوان‌های دیگرتذکره الاولياء. برگزيده
  ناشردنياى كتاب‏
  مکان نشرايران - تهران
  سال نشرمجلد2: 1325ش ,
  موضوعتصوف

  عارفان - سرگذشت‌نامه

  نثر فارسی - قرن 6ق.
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‏‏BP‎‏ ‎‏278‎‏ ‎‏/‎‏ع‎‏6‎‏ت‎‏4‎‏ ‎‏1325
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  تذكرة الأولياء، از جمله آثار گران‌بهای شیخ فریدالدین عطار نیشابوری است. ازآنجاکه پیش از این، کتاب‌شناسی این اثر عرضه شده است، در این نوشتار، به معرفی نسخه‌ای پرداخته شده است که به تصحیح و تحشیه رینولد الن نیکلسون و بازنگاری متن و اصلاحات و ترجمه مقدمه‌ها و تهیه فهرست‌های آن، به چاپ رسیده است.

  سابقه تصوف در مقام شیوه‌ای برای تزکیه نفس به‌منظور تقرب به حضرت حق‌، به صدر اسلام و اصحاب پیغمبر‌(ص) می‌رسد و به‌عنوان یک مکتب فکری و اخلاقی و راهنمای زندگی معنوی از حدود اواسط قرن دوم شکل گرفته است؛ چنان‌که بسیاری از مورخان و تذکره‌نویسان، از جمله شیخ عطار نیشابوری، حضرت امام جعفر صادق(ع) را آغازگر این سلک و به عبارتی «پیر» اهل تصوف می‌دانند. ازآن‌پس تا اوایل قرن هفتم که ایران و دیگر کشورهای اسلامی جولانگاه تاخت‌وتاز مغولان شدند، شخصیت‌های صوفی و عارف بسیار در عالم اسلام ظهور کردند که زندگی و اقوال و کردارهایشان تأثیر عمیق بر جامعه باقی گذاشت[۱].

  شیخ عطار، در تذكرة الأولياء که ظاهرا اولین کتاب منثور در زبان فارسی درباره اولیا و بزرگان تصوف اسلامی است، شرح احوال نودوهفت عارف را ذکر کرد و نمونه‌های از اقوالشان را نقل نموده است. کتاب با نام امام جعفر صادق(ع) آغاز می‌شود و با نام و یاد امام محمد باقر‌(ع) پایان می‌یابد. در فاصله میان این دو شخصیت نام و یاد همه شخصیت‌های عرفانی بزرگی که عالم اسلام در طی پنج قرن به خود دیده، آورده شده است، مانند: بایزید بسطامی‌، ابراهیم ادهم، شبلی، جنید بغدادی، رابعه عدویه‌، منصور حلاج، شیخ ابوالحسن خرقانی، ابوسعید ابوالخیر، فضیل عیاض، سری سقطی، مالک دینار، ذوالنون مصری و...[۲].

  نسخه حاضر که متأسفانه فاقد مقدمه‌ای از مصحح در تبیین روش و شیوه کار خود می‌باشد، با ذکر احمد بن عاصم انطاکی آغاز گردیده و با ذکر امام محمد باقر(ع)، به اتمام رسیده است.

  فهارس کتاب، در انتهای آن جای گرفته است که عبارتند از: «فهرست اسامی مردان و زنان»، «فهرست اسامی اماکن و قبایل» و «فهرست کتب».

  کتاب، فاقد پاورقی می‌باشد.

  پانویس

  منابع مقاله

  1. مقدمه و متن کتاب.
  2. ع. ر، «چاپ تازه تذكرة الأولياء»، پایگاه مجلات تخصصی نور، مجله: نامه پارسی، بهار 1379، ‌شماره 16 ‏(1 صفحه، ‌از 249 تا 249).

  وابسته‌ها