تحصيل الأنس لزائر القدس

  از ویکی‌نور
  تحصيل الأنس لزائر القدس
  تحصيل الأنس لزائر القدس
  پدیدآورانابن هشام، عبد الله بن یوسف (نويسنده)

  قدومی، عیسی (محقق) نواصره، خالد ( محقق)

  بدر، بدر بن عبد الله ( مصحح)
  ناشرشرکت چاپ افست گلشن
  مکان نشرقبرس - نیکوزیا
  سال نشر1431ق - 2010م
  چاپ23
  موضوعبیت‌ المقدس‌ زیا‌رتگا‌ه‌ ها‌ی اسلامی‌,فضا‌ئل‌ بیت‌ المقدس‌,بیت‌ المقدس‌ در اسلام‌,احا‌دیث‌ اهل‌ سنت‌ بیت‌ المقدس‌,فضا‌ئل‌ مسجدالاقصی‌ (بیت‌ المقدس‌),دفا‌عیه‌ ها‌ و ردیه‌ ها‌ مسجدالاقصی‌ (بیت‌ المقدس‌)
  زبانعربی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  BP۲۶۲/۳/الف۲ت۳ ۱۳۸۹
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  تحصيل الأنس لزائر القدس، از آثار ادیب، نحوى و فقیه قرن هشتم هجری قمری، جمال‌الدین ابومحمد عبدالله بن هشام انصارى، مشهور به ابن هشام (708-761ق)، برتری‌های بیت‌المقدس و «مسجدالأقصی» را در نزد همه مسلمانان، بر اساس آیات و روایات بیان می‌کند. پژوهشگران معاصر، عیسی قدومی و خالد نواصره، این کتاب را با هدایت علمی بدر بن عبدالله بدر تحقیق و تصحیح کرده و برای آن مقدمه‌ای سودمند و روشمند نوشته و به تعدادی از شبهات خاورشناسان یهودی درباره قداست مسجدالأقصی پاسخ علمی داده‌اند.

  هدف و روش

  • جمال‌الدین ابومحمد عبدالله بن هشام انصارى، کتاب حاضر را ورقه‌هایی دانسته که در آن برخی از فضایل سرزمین مقدس (همه بلاد شام) را خلاصه کرده و درباره همه اموری که زائر مسجدالأقصی به شناخت آن نیاز دارد، توضیح داده است[۱].
  • محققان چند انتقاد را نسبت به نویسنده وارد دانسته‌اند؛ از جمله اینکه او برخی از آیات را که به‌عنوان دلیل و شاهد می‌آورد، به‌صورت کامل ذکر نمی‌کند و واژگانی را شرح می‌دهد که ذکر نکرده است و احادیث را تقطیع می‌کند و هر قطعه را در جایی می‌آورد و روایات را از حافظه‌اش نقل می‌کند و یا در آن تصرفی دارد که وافی به مقصود نیست...[۲].
  • محققان بحث جالبی با عنوان «نقش دانشگاه‌های عبری و لشکر استادان در کاستن از عظمت مسجدالأقصی» مطرح کرده و در آن، «جيش البروفيسورات» - «لشکر پروفسورها (استادان)» - را وابستگان نظامی و مزدوران رژیم صهیونیستی دانسته‌اند[۳].

  ساختار و محتوا

  در این اثر مختصر، مباحث متعددی مطرح شده است؛ از جمله: فضیلت شام و مبارک بودن بیت‌المقدس، مضاعف بودن ثواب نماز خواندن در مساجد سه‌گانه (مسجدالحرام، مسجد نبوی و مسجدالأقصی)، نزول برخی از آیات قرآن در بیت‌المقدس، نماز جماعت رسول اکرم(ص) و سایر پیامبران الهی در مسجدالأقصی در شب معراج و اسامی سه‌گانه (بیت‌المقدس، مسجدالأقصی و ایلیاء).

  نمونه مباحث

  • در صحیح بخاری و جز آن، از حدیث ابوذرّ است که از پیامبر(ص) پرسیدم: اولین مسجدی که در زمین ساخته شد، کدام بود؟ گفت: مسجدالحرام. گفتم: بعدش؟ گفت: مسجدالأقصی. گفتم: بین آن دو چقدر فاصله بود؟ گفت: 40 سال[۴].

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه نویسنده، ص93
  2. ر.ک: مقدمه محققان، ص83
  3. ر.ک: همان، ص24
  4. ر.ک: متن کتاب، ص129

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها