تاریخ فتوحات مغول

  از ویکی‌نور
  ‏تاریخ فتوحات مغول
  تاریخ فتوحات مغول
  پدیدآورانساندرز، جان جوزف (نويسنده) حالت، ابو القاسم (مترجم)
  ناشرامير کبير
  مکان نشرایران - تهران
  سال نشر1383ش
  چاپ4
  شابک964-00-0767-9
  موضوعمغولان - تاریخ نظامی
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /‎‏س‎‏2‎‏ت‎‏2 19 DS
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  تاریخ فتوحات مغول، نوشته جان جوزف ساندرز(1972-1910م) است که با ترجمه ابوالقاسم عبدالله فرد (1371-1298ش)، متخلص به حالت چاپ شده است. این کتاب، تاریخ کاملی از فتوحات مغول در آسیا و اروپاست.

  نویسندۀ زبردست کتاب نخست، تصویری از خصوصیات زادگاه و محیط پرورش مغول‌ها به‌دست می‌دهد و از آب و هوایی ناسازگار و طاقت‌فرسا و چادرنشینی و بیابانگردی آنان گزارش می‌دهد. سپس سلطه‌جویی طوایف گوناگون ترک را بیان کرده و در ادامه به رخدادهای فاصلۀ میان زوال نخستین امپراتوری ترکان و ظهور چنگیز‌خان می‌پردازد. او اوضاع مغولستان و قبایل آن، اصل و نسب چنگیز‌خان، و دشواری‌های دورۀ کودکی و نوجوانی وی را شرح می‌دهد و به کشورگشایی او از چین تا مجارستان و لهستان می‌پردازد.

  ساندرز مورخ پرکار و دقیقی است که برای نوشتن چنین تاریخی صدها کتاب و رساله و مقاله در زمینه‌های باستان‌شناسی، زبان‌شناسی و تاریخ و جغرافیا مطالعه کرده و با استادی و تبحری که در تاریخ‌نویسی داشته، کتابی را ساخته و پرداخته است که آخرین اطلاعات مربوط به مفتوحات مغول را دربردارد و دارای نکته‌های جالب و مطلب‌های تازه‌ای است که حتی تاریخ نسبتاً قطور امپراطوری صحرانوردان (نوشتۀ رنه گروسه) از آن‌ها بی‌بهره است. ساندرز با ذوقی سرشار و خامه‌ای توانا، فرمانروایی خانان مغول در چین، ایران و اروپای شرقی را در کتابی کم‌حجم تماماً شرح داده است به‌گونه‌ای که بسط نوشته‌های او چندین جلد کتاب را دربرمی‌گیرد.[۱]

  کتاب با فهرستی از واژه‌ها، نام‌ها و معانی آن‌ها آغاز می‌شود. سپس، شجره‌نامه و یا نام‌های ایلخانان ایران، خاندان مغول (خان‌های بزرگ)، امپراطوران مغول چین و برجستگان از خانان اردوی زرین آورده شده است.[۲]

  فهرست منابع کتاب از دو بخش «منبع‌های دست اول» که دربردارندۀ زبان‌های مغولی، چینی، ژاپنی، ترکی چغتایی، فارسی، عربی و... است. «منبع‌های دست دوم» -که به تاریخ‌های عمومی، استپ اروپا-آسیایی، چنگیزخان، مغولان در چین، ایران و روسیه، روابط مغول در غرب و آسیای مرکزی و مصر دورۀ مملوکان عنوان خورده‌اند، تشکیل می‌شود. ساندرز در پایین هر عنوان از زبان‌ها و تاریخ‌ها، کتاب‌هایی را با نام و به همراه شرح مختصری از آن‌ها ارائه کرده است.[۳]‏فهرست اعلام نیز بخش پایانی‌ کتاب است.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه مترجم، ص2-1
  2. ر.ک: متن کتاب، ص12-5
  3. ر.ک: فهرست منابع، ص285-271

  منابع مقاله

  1. مقدمه مترجم و متن کتاب.


  وابسته‌ها