امپراطوری صحرانوردان

  از ویکی‌نور
  امپراطوري صحرا نوردان
  امپراطوری صحرانوردان
  پدیدآورانگروسه، رنه (نویسنده) ميکده، عبدالحسين (مترجم)
  ناشرشرکت انتشارات علمي و فرهنگي
  مکان نشرايران - تهران
  سال نشر1379ش.
  شابک964-445-152-x
  موضوعمغولان

  ايران - تاريخ - مغولان و ايلخانان، 616 - 756ق. ايران - تاريخ - تيموريان، 771 - 911ق. مغولستان

  آسياي مرکزي - تاريخ
  زبانفارسي
  کد کنگره
  ‏‎‏/‎‏گ‎‏4‎‏الف‎‏8 / 785 ‏DS‎‏

  امپراطوری صحرانوردان اثر رنه گروسه ترجمه عبدالحسین میکده ترجمۀ اثرى است تحقيقى در تاريخ اقوام و قبايل صحرانشين ترك و مغول، از آغاز كارآنان در آسياى عليا تا آخرين امپراتورى ايشان در مغولستان.

  كتاب مشتمل است بر يك ديباچه، شامل تاريخچۀ استپهاى آسياى شمالى و اقوام ساكن در آن؛ و سه فصل اصلى باعنوانهاى آسياى عليا تا قرن سيزدهم ميلادى، مغولان چنگيزى، و آخرين مغولها كه در هرفصل اين موضوعات بررسى شده است: 1)تاريخ سكاها و هون‌ها و قدمت تمدناستپها؛ آغاز قرون وسطا و بررسى زندگى امپراتورى توكيوها، اويغورها و كى‌تان‌ها؛ تاريخ تركان و اسلام از قرن دهم تا قرن سيزدهم ميلادى؛ تاريخ استپهاى روس از قرنششم تا هشتم ميلادى و تاريخ بلغارها و مجارها و خزرها و قبچاق‌ها.

  2)زندگى چنگيز خان؛ جانشينان چنگيز خان؛ قوبيلاى و سلسلۀ مغولى در چين؛ خاندان جغتايى و وضع تركستان در موقع پادشاهى آنان؛ ايران مغولى و خاندان هولاكو؛ خانات قبچاق واردوى زرين و اردوى سپيد؛تيمور لنگ.

  3)مغولها در روسيه و خاتمۀ اردوى زرين؛شيبانيان، آخرين شاهزادگان جغتايى؛ آخرين امپراتوريهاى مغولستان از قرن پانزدهم تاهجدهم ميلادى.

  در پايان فصل سوم، ذيل عنوان«هنر حيوان‌نگارى مرغزارها»تصاويرى از نقوش حيوانات، باقى‌مانده از اقوام استپ‌نشين ارائه شده است.

  پس از آن، فهارس اعلام و در پايان،تعداد سى نقشۀ تاريخى و جغرافيايى مرتبط با موضوع كتاب آمده است. [۱]

  پانویس

  1. ر.ک: روغنی، شهره، ص68

  منابع مقاله

  روغنی، شهره، کتابشناسی گزیده توصیفی تاریخ و تمدن ملل اسلامی، تهران، سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها(سمت)، 1382ش

  وابسته‌ها