تاریخ تحلیلی صدر اسلام

  از ویکی‌نور
  تاریخ تحلیلی صدر اسلام
  تاریخ تحلیلی صدر اسلام
  پدیدآوراننصیری رضی، محمد (نويسنده) نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها. دانشگاه معارف اسلامی. معاونت پژوهشی (تهيه کننده)
  ناشردفتر نشر معارف
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر13سده
  چاپ1
  شابک964-8523-48-7
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  /ن6ت2 14 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  تاریخ تحلیلی صدر اسلام، نوشته محمد نصیری است. کتاب به شیوه آموزشی تدوین شده و ثمره بازبینی در حجم گسترده کتاب پیشین است؛ ازاین‌رو، در سرفصل‌های تازه آن، به مهم‌ترین رویدادهای تاریخ صدر اسلام تا سال 61ق بسنده شده است[۱].

  نصیری در آغاز به تاریخ‌نگاری اسلامی اشاره نموده تا دانشجو با نحوه بازخوانی تاریخ اسلام آشنا شود. او سپس پیش‌زمینه‌ای از وضعیت جهان را در آستانه بعثت پیامبر(ص) آورده و با بررسی مهم‌ترین رویدادهای زندگی پیامبر(ص) از میلاد تا بعثت و چگونگی دعوت در مکه و سپس، هجرت ایشان به مدینه و شکل‌گیری حکومت آن حضرت، رویدادهای دوره پیامبر(ص) را پایان می‌دهد.

  رویداد سقیفه و چگونگی شکل‌گیری خلافت، نقطه عطفی در تاریخ اسلام و کش‌مکش‌های فرقه‌های اسلامی است که نویسنده به آن پرداخته است. نصیری کشورگشایی‌های خلفا و زمینه‌های قدرت‌یابی امویان و نحوه عملکرد امیر مؤمنان(ع) در دوران خلفا را کاوش کرده است. او سپس، چگونگی به قدرت ‌رسیدن امام را با خلیفه ‌گشتن خلفای پیشین مقایسه تطبیقی نموده و در ادامه، به تحلیل جریان ناکثان، قاسطان و مارقان پرداخته است. راز صلح امام حسن(ع) و بیان چگونگی عملکرد و مبارزه امام حسین(ع) و مسئله آگاهی پیشین حضرت از شهادت خویش، پایان‌‎بخش مبحث‌های نویسنده است[۲]‏.

  نصیری گاهی بایسته می‌بیند که پاره‌ای از شبهه‌ها را بازنمایی کرده‏ و لغزش‌های برخی نویسندگان را (مثلا نسبت به عملکرد پیامبر) بررسی کند[۳]‏. او در تألیف کتاب در کنار منابع شیعی، از منبع‌های اهل سنت و شرق‌شناسان غربی و دیگران نیز بهره جسته است[۴]‏.

  نصیری به این متن آموزشی (درسی)، بندهایی را جهت درک فراگیرتر دانشجویان با عنوان‌های «برای مطالعه بیشتر، پرسش‌ها، فعالیت علمی، منبع‌هایی برای مطالعه بیشتر و فعالیت علمی» افزوده است[۵]‏.

  پانویس

  1. ر.ک: مقدمه مؤلف، ص13
  2. ر.ک: همان، ص15-13
  3. ر.ک: همان، ص14
  4. ر.ک: متن کتاب، ص36 و 43
  5. ر.ک: همان، ص34 و 46 و 47

  منابع مقاله

  مقدمه و متن کتاب.

  وابسته‌ها