تأثير پوشش اسلامی در مهار غريزه جنسی

  از ویکی‌نور
  تأثير پوشش اسلامی در مهار غريزه جنسی
  تأثير پوشش اسلامی در مهار غريزه جنسی
  پدیدآورانمهدي زاده، حسين (نويسنده) صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران. مرکز پژوهش‌های اسلامی (سایر)
  ناشرهلا بوک شوب
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1383ش
  چاپ1
  موضوعحجاب - حجاب - احادیث - حجاب - جنبه‏‌های قرآنی - زنان در اسلام
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  BP ۲۳۰/۱۷/م۹ت۲
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  تأثیر پوشش اسلامی در مهار غریزه جنسی، اثر حسین مهدی‌زاده، کتابی است که نویسنده در پی آن است که بر اساس منابع اصیل اسلامی؛ یعنی قرآن و حدیث، به بررسی جلوه‌های تأثیر پوشش در مهار غریزه جنسی بپردازد. وی با توسعه مفهوم حجاب به‌گونه‌ای که هم جلوه‌های ظاهری مانند مانتو و چادر و هم جلوه‌های باطنی مثل حیا و عفت و پاک‌دامنی را دربرگیرد، کوشیده است در ترویج فرهنگ حجاب و شناخت آسیب‌های بی‌حجابی و نیز راهکارهای اصلاحی آن گام بردارد.

  بر اساس آیات شریف قرآن، اصل پوشش، امری ذاتی و فطری برای انسان اعم از زن و مرد است و درمقابل، برهنگی از فتنه‌های شیطان است که انسان بر اثر وسوسه‌های شیطانی به آن دچار می‌شود و خود و افراد جامعه را در گرداب آسیب‌های غریزه جنسی فرومی‌برد. غریزه جنسی که از غرایز مهم در زندگی انسان است، با محرک‌های گوناگونی تحریک می‌شود. البته از دیدگاه اسلام، راهکارهای طبیعی چون ازدواج و پوشش، نقش مؤثری در مهار غریزه جنسی دارند.

  این پژوهش در سه بخش تنظیم شده است. بخش اول، کلیاتی درباره موضوع (مفهوم غریزه جنسی و رویکردهای مهم به آن، مفهوم پوشش اسلامی و برخی مصداق‌های مهم آن) است. نویسنده در بخش دوم، در دو فصل برخی جلوه‌های باطنی و ظاهری تأثیر پوشش اسلامی را با این عنوان‌ها بررسی کرده است: پوشش‌های بدنی مطلوب و نامطلوب(ناپسند بودن پوشش شفاف و نازک، ناشایست بودن لباس و پوشش تنگ، ناشایست بودن استفاده زنان و مردان از پوشش‌های اختصاصی یکدیگر، پوشیدگی زینت از نامحرم، پوشش چشم و نگاه از نامحرم، نداشتن تماس جسمی با نامحرمان)؛ پوشش‌های محیطی مطلوب و نامطلوب (مطلوب بودن جداسازی محل خواب افراد، جداسازی محل خواب والدین از فرزندان، نامطلوب بودن خلوت با نامحرم، نامطلوب بودن استعمال عطر‌های تند و تحریک‌کننده، نامطلوب بودن راه رفتن در وسط خیابان).

  در بخش آخر نیز مسائلی برای برنامه‌سازی درباره موضوع بیان شده است[۱].

  پانویس

  1. حبیبی، سلمان، ص148-149

  منابع مقاله

  حبیبی، سلمان، کتاب‌شناسی توصیفی زن و خانواده، قم، انتشارات دفتر عقل، چاپ یکم، 1387ش.

  وابسته‌ها