بوکر، جان وستردیل

  از ویکی‌نور
  بوکر، جان وستردیل
  NUR52460.jpg
  نام کاملجان وستردیل بوکر
  ولادت30 ژوئن 1935م
  محل تولدانگلیس
  پیشهکشیش انگلیکن
  اطلاعات علمی
  دانشگاهدانشگاه شفیلد، دانشگاه گرشام، دانشگاه لنکستر، دانشگاه پنسیلوانیا
  برخی آثارزن در ادیان بزرگ جهان

  جان وستردیل بوکر (زاده 30 ژوئن 1935م)، کشیش انگلیسی و محقق پیش‌گام مطالعات دینی، انسان‌شناس و جامعه‌شناس و نویسنده کتاب «زن در ادیان بزرگ جهان».

  مناصب

  وی پیش از برگشتن به کمبریج و کسب ریاست و عضویت هیئت علمی دانشکده ترینتی، استاد مطالعات مذهبی در دانشگاه لنستسر بود. او در حال حاضر، استاد الهیات دانشکده گرشام در لندن و استادیار دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه ایالتی کالیزونای شمالی است.

  شایستگی‌های علمی

  تخصص او در تحقیقات مذهبی، در زمینه انسان‌شناسی و جامعه‌شناسی است و از جمله برنامه‌های متعددی که در خبرگزاری‌های مختلف داشته است، مجموع برنامه‌های دنیای اعتقادات در بی‌بی‌سی و برنامه‌هایی درباره اسلام و هندوئیسم در ورلد سرویس را می‌توان نام برد[۱].

  آثار

  بوکر مؤلف کتاب‌های متعددی در زمینه مذهب بوده است که از آن جمله، کتاب «معنای مرگ» است که در سال 1993م، در بخش آکادمیک، برنده جایزه دوساله «Harper collins» در زمینه کتاب‌های مذهبی شد[۲].

  وی همچنین در نگارش کتاب «زن در ادیان بزرگ جهان»، به‌همراه جیم هولم، مشارکت داشته است. این دو نویسنده، برای تألیف این کتاب، از منابع مختلف و نظرات اساتید و صاحب‌نظران هر دین، بهره برده‌اند[۳]. اگرچه این کتاب، قصد توصیف ادیان و مقایسه آنها را ندارد، اما در آغاز هر فصل، توضیح مختصری از هر دین، ارائه شده است تا خواننده با اصول آن دین، بیگانه نباشد. با خواندن این کتاب، با دیدگاه بنیان‌گذاران و پیروان هر دین نسبت به زن آشنا می‌شویم و نیز درمی‌یابیم که اعتقادات عرف جامعه هر عصر، تا چه حد با آموزش‌های بکر آن دین، مشابهت یا مغایرت دارد[۴].

  پانویس

  1. ر.ک: جیم هولم و جان بوکر، ص11-12
  2. ر.ک: همان، ص12
  3. ر.ک: همان، ص10
  4. ر.ک: همان، ص10-11

  منابع مقاله

  جیم هولم و جان بوکر، «زن در ادیان بزرگ جهان»، ترجمه علی غفاری، تهران، امیرکبیر، 1378.


  وابسته‌ها