برنامه سلوک در نامه‌های سالکان

  از ویکی‌نور
  ‏برنامه سلوک در نامه‏‌های سالکان
  برنامه سلوک در نامه‌های سالکان
  پدیدآورانشیروانی، علی (نويسنده)
  عنوان‌های دیگربا آثاری از امام خمینی... [و دیگران]
  ناشردار الفکر
  مکان نشرایران - قم
  سال نشر1386ش
  چاپ3
  شابک978-964-6012-16-7
  موضوعآداب طریقت - عارفان - عرفان - مجموعه‏‌ها
  زبانفارسی
  تعداد جلد1
  کد کنگره
  ‎‏/‎‏ش‎‏9‎‏ب‎‏4 288/3 BP
  نورلایبمطالعه و دانلود pdf

  برنامه‌ سلوک در نامه‌های سالکان، مشتمل بر نامه‌های سلوک معنوی و عرفانی علمای معاصر شیعه چون امام خمینی(ره)، مولی حسین‌قلی همدانی و نیز چند تن از علمای قرون پیشین چون سید بن طاووس است. این اثر به کوشش علی شیروانی فراهم آمده است.

  برنامه سلوک در آثار امام خمینی(ره) اولین مبحث کتاب است. این بحث مشتمل بر فرازهایی از چهار نامه عرفانی، گزیده کتاب چهل حدیث و کلمات قصار ایشان است. وی در عبارتی پرمغز انگیزه را میزان اعمال می‌داند: «پسرم! نه گوشه‌گیری صوفیانه دلیل پیوستن به حق است و نه ورود در جامعه و تشکیل حکومت، شاهد گسستن از حق. میزان در اعمال، انگیزه‌های آنهاست»[۱]‏.

  در ذکر برنامه سلوک شهید اول، سه دستورالعمل از آن یگانه دوران ارائه شده است. در اولین آنها چنین می‌خوانیم: برادرانم را سفارش می‌کنم که همه توان خود را به‌کار برند در جمع کردن بین دل و زبان هنگام تلاوت قرآن و سایر اذکار در رکوع و سجود و دیگر حالات و به این قانع نباشند که فقط جسمشان در حضور خدا باشد و حضور قلب نداشته باشند. هرچه اعضای بدن خود را در غیر نماز از کارهای بیهوده بازدارند، در نماز هم همان‌قدر حضور قلب خواهند داشت[۲]‏.

  ذکر شرح حال خودنوشت علامه طباطبایی و ذکر سلوک عملی علامه به نوشته آیت‌الله ابراهیم امینی به‌همراه سه دستورالعمل از ایشان در بخش دیگری از مباحث مطرح شده است. ویژگی این دستورالعمل‌ها کوتاهی آنهاست. ایشان در دستورالعمل دوم پس از توصیه به یاد خدا و امتثال تکالیف عملی و مراقبه و محاسبه می‌نویسد: «فعلاً به این ترتیب که هر صبح که از خواب بیدار می‌شوید، تصمیم بگیرید خدا را فراموش نخواهید کرد. آنگاه به‌طور استمرار، خود را در برابر خدا تصور کنید»[۳]‏.

  علاوه بر برنامه‌های سلوکی مذکور، برنامه سلوک مولی حسین‌قلی همدانی، سید احمد طهرانی، شیخ محمد بهاری همدانی، سید بن طاووس، میرزا جواد ملکی تبریزی، سید زین‌العابدین طباطبایی، میر سید حسین قزوینی، میرزا ابوالحسن شعرانی، سید محمدباقر صدر، محمدتقی بهجت و علامه حسن‌زاده آملی به‌همراه شرح حال و آثار ایشان در کتاب مشاهده می‌شود.

  پانویس

  1. ر.ک: متن کتاب، ص18
  2. ر.ک: همان، ص310
  3. ر.ک: همان، ص336-335

  منابع مقاله

  متن کتاب.


  وابسته‌ها